Czy rolety zewnętrzne to dobre rozwiązanie w nowym domu?

przez daniel
Czy rolety zewnętrzne to dobre rozwiązanie w nowym domu?

Powodów, aby wybrać rolety zewnętrzne jest co najmniej kilka. Na pewno sprawdzą się świetnie w nowym domu i warto decyzję o ich zastosowaniu podjąć już na etapie planowania lub budowy. Dlaczego?

Rolety zewnętrzne są montowane w czterech systemach: naokiennym, natynkowym, podtynkowym oraz KRS. Zarówno pierwszy jak i drugi sposób jest najczęściej wykorzystywany w starych domach i mieszkaniach. Wiążą się one z przytwierdzeniem rolety do okna lub tynku, co daje niepożądany efekt wizualny, a czasem znacząco nachodzi na szybę i zmniejsza widoczność. Tego problemu możemy uniknąć, jeśli zaplanujemy montaż rolet podtynkowych lub KRS. Tutaj są one montowane w nadprożu lub całkowicie je zastępują. Dzięki tym rozwiązaniom rolety estetycznie chowają się pod tynk i nie nachodzą na szybę.

Zalety rolet zewnętrznych widać tak naprawdę o każdej porze roku. Latem, kiedy okna przepuszczają nawet 80 proc. promieni słonecznych, rolety pozwolą nam się przed nimi zasłonić. To nie wszystko. Rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne zanim trafią one do szyby, więc ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, co nie dzieje się w przypadku rolet wewnętrznych. Dodatkowo pozwalają one na otwarcie okien i ochłodzenie wnętrza domu.

Z kolei zimą rolety zewnętrzne sprawdzą się przy zachowaniu ciepła wewnątrz budynku, które nawet w 25 proc. ucieka przez okna. W jaki sposób? Tworząc poduszkę powietrzną pomiędzy roletą a szybą, co przełoży się na mniejszą utratę ciepła, a co za tym idzie, zmniejszenie zapotrzebowania na energię i obniżenie kosztów ogrzewania.

Kolejną zaletą rolet wewnętrznych jest zwiększenie bezpieczeństwa rodziny. Już zwykłe rolety mogą spowodować, że złodziej zrezygnuje z włamania lub będzie miał z nim większy problem. Z kolei specjalne rolety antywłamaniowe dodatkowo ochronią nas przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Pamiętajmy jednak, aby miały one potwierdzoną klasę odporności RC2, RC3 lub wyższą.

Rolety to także kwestia prywatności i spokoju. Opuszczone rolety sprawią, że będziemy mogli odciąć się od otoczenia, co sprawdza się zwłaszcza w nowych domach, gdzie stosuje się duże okna, czasem nawet całkowicie przeszkolone ściany. Rolety zewnętrzne w parze z zamkniętymi oknami ograniczają również hałasy z zewnątrz.

Tekst opracowany przy współpracy z firmą FABROL – specjalizującą się w roletach i bramach.

Related Posts

Zostaw komentarz