Fornir kamienny – tapeta z kamienia naturalnego

przez daniel

Dużym zainteresowaniem podczas wykańczania mieszkania cieszą się materiały naturalne. Nie tylko są gwarancją funkcjonalności i synonimem obcowania z przyrodą, ale także wyróżniają się elegancją i nieprzeciętną estetyką wykonania. To wszystko dotyczy również kamienia, charakteryzującego się ciekawą kolorystyką i fakturą, która jednocześnie skupia i rozprasza światło. Z tego względu układa się go na ścianie lub za jego pomocą eksponuje ważny element wystroju pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że sam kamień jest ciężki a i samo ułożenie sprawia problemy związane z czasem i kosztami. Wtedy z pomocą przychodzi zastosowanie forniru kamiennego.

Fornir kamienny – początki, charakterystyka

Sam materiał powstał zupełnie przypadkowo, gdy pod koniec XX wieku Amerykanin Gernot Ehrlich wykonywał zlecenie związane z naklejaniem na blaty tabliczki z naturalnych kamieni. Podczas wykonywania renowacji jednego stołu, na płycie MDF została bardzo cienka warstwa łupka. Eksperymenty doprowadziły do opatentowania technologii produkcji forniru. Sam łupek ma tendencję do rozwarstwiania się. Z tego też powodu jest często wykorzystywanym materiałem i, jak się okazuje, wciąż znajduje się dla niego nowe zastosowanie.

Produkcja

Na początku należy wydobyć łupek, który następnie jest dzielony na części, wyrównywany i podgrzewany. Taka obróbka powoduje, że grubość takiego plastra równa się grubości papieru. Następnie należy nakleić siatkę z włókna szklanego. Później arkusz łupka jest odklejany i utwardzany żywicą poliestrową. Każda część jest przycinana do standardowych rozmiarów, jakie można kupić w sklepie. Niewielka grubość, dochodząca maksymalnie do 3 milimetrów sprawia, że fornir nabywa się także w rolkach jako taśmę samoprzylepną. Ułożenie go jest bardzo proste i nie wymaga pomocy ze strony specjalistycznych narzędzi. Co ważne, zachowana zostaje pierwotna faktura i kolor a sam element świetnie nadaje się do pokrycia narożników.

Charakterystyka – zalety i wady

Najważniejszą zaletą forniru kamiennego jest jego wytrzymałość. Mimo tego, taki arkusz wyróżnia się także lekkością i elastycznością. Można go dowolnie formować i wycinać mając pewność, że nie dojdzie do jego uszkodzenia. Dlatego z równą precyzją oklei się tak ścianę, jak i szafki.

Walorami estetycznymi wyróżnia się tak samo jak kamień elewacyjny a jest od niego dużo tańszy i nie sprawia kłopotów związanych z montażem. Dzięki nowoczesnej technologii, koszty zakupu forniru kamiennego zdecydowanie spadły. Cena mniejszego arkusza kosztuje maksymalnie 120 złotych.

Takie elementy są odporne na uszkodzenia czy pęknięcia a także na działanie promieni UV, co sprawia, że nie dochodzi do odbarwień. Jedną przeszkodą jest fakt, że znajdzie on zastosowanie w temperaturze pokojowej, gdyż pod wpływem zimna uszkodzeniu ulega poliester. Niewielka grubość sprawia, że fornir sprawdzi się tylko jako element dekoracyjny. Jeśli poszukują Państwo forniru kamiennego zapraszamy do sklepu https://www.graniteks.pl/c/fornir-kamienny/

Zastosowanie

Dlaczego fornir kamienny cieszy się aż takim zainteresowaniem? Przede wszystkim ze względu na jego estetykę i możliwość zastosowania go w każdym pomieszczeniu. Okleja się nim ściany, meble czy kabina prysznicowa. Niestety, trzeba być bardzo uważnym, szczególnie podczas naklejania go w łazience. Pomimo jego wodoodporności, należy stosować cykliczną impregnację, gdyż fornir jest wrażliwy na działanie wilgoci. Oczywiście, w łazience nie znajdą zastosowania elementy posiadające szorstkie i ostre nierówności.

Tapety świetnie sprawdzają się jako kontrast do gładkich ścian w salonie. Bardzo łatwo je dopasować do płytek, przez co idealnie będą pasować także w takich miejscach jak przedpokój czy sień.

Related Posts

Zostaw komentarz