Fornir kamienny – tapeta z naturalnego kamienia

przez daniel

Kamień dekoracyjny stosuje się, aby podnieść walory estetyczne pomieszczenia. Cechuje go naturalny wygląd oraz niepowtarzalne efekty kolorystyczne. Intrygująca faktura znakomicie eksponuje przestrzeń np. w pobliżu kominka. Niestety, ale jest to materiał ciężki, trudny do ułożenia oraz kosztowny. W jaki sposób zniwelować te wady? Z pomocą może przyjść nam fornir kamienny.

Co to jest fornir kamienny

Fornir kamienny jest bardzo „młodym” materiałem, którego początki datuje się na lata 90. XX wieku. Gernot Ehrlich wynalazł go przez zupełny przypadek. Zajmował się naklejaniem tabliczek z naturalnych łupków na zwykłe płyty MDF. Przy odklejaniu ich w celach renowacyjnych, zauważył cienką warstwę kamienia, która pozostała na materiale. Był to bodziec do dalszych eksperymentów, zakończonych opatentowaniem forniru kamiennego.

Amerykanin wykorzystał właściwości łupków, które rozwarstwiają się na coraz cieńsze fragmenty. Materiał jest znany od wieków, ale znalazł nowe zastosowanie całkiem niedawno.

Jak powstaje fornir kamienny

Surowy materiał wydobywa się z kamieniołomu. Następnie rozwarstwia go i wyrównuje, a także poddaje procesowi obróbki termicznej. Powstałe warstwy odstawiane są do czasu osiągnięcia temperatury otoczenia, po czym naklejane na specjalną siatkę z włókna. Trwałość fornirowi zapewnia żywica poliestrowa. Gotowy produkt przycina się do pożądanych rozmiarów. Wbrew pozorom jest bardzo elastyczny i można go składować w rolkach.

Istnieje wiele wariacji podłoża – od bawełny zwiększającej giętkość, przez folię samoprzylepną, do której nie trzeba stosować kleju (niższe koszty produkcyjne). Kamienny fornir zachowuje naturalną fakturę i kolorystykę. Zależy ona od miejsca złoża, składu macierzystej skały oraz zastosowanych procesów obróbki.

Zastosowanie forniru z kamienia

Fornir kamienny na stałe zaskarbił uznanie użytkowników. Fachowcy podkreślają jego walory dekoracyjne, uzupełniające wnętrza kuchni oraz łazienek. Fornir jest materiałem uniwersalnym, dopasowującym się do oczekiwań posiadacza. Służy jako wykończenie ścian, na których nie znajdują się meble, ale równie dobrze może być powłoką dla nich samych. Kamień jako materiał naturalny, posiada wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jedynym wymogiem jest brak kontaktu z ciepłem, ponieważ podkład jest na nie bardzo wrażliwy.

Zastosowanie w łazience wymaga uprzedniej impregnacji ze względu na naturalne pory, znajdujące się w strukturze. Brak zabezpieczenia może przyczynić się do powstawania i odkładania wilgoci. Ułożenie forniru kamiennego przy kabinie prysznicowej, wymaga adekwatnego wzornictwa, pozbawionego ostrych, szorstkich krawędzi.

Materiał można użyć także w salonie, gdzie podkreśli konkretną ścianę albo otoczenie kominka. Tapety kamienne posiadają bogaty zestaw wzorów, odpowiadając tym samym na rozmaite potrzeby domowników. Jeśli szukacie Państwo dobrej oferty na fornir kamienny zapraszamy do kontaktu z bezpośrednim impoerterem https://fornirykamienne.pl/

Zalety i wady fornirów kamiennych

Wiele cech forniru kamiennego wynika z jego wcześniejszego opisu. To materiał lekki, wytrzymały oraz elastyczny. Swobodnie można go transportować samochodem po zgięciu w rulon. Uniwersalność pozwala na oklejenie ścian, okolic kominka lub szafek kuchennych. Miłośnicy naturalnego kamienia, mogą wykorzystać fornir jako tańszy zamiennik. Niegdyś uznawano za materiał drogi i luksusowy, ale uproszczone procesy produkcyjne znacznie zmniejszyły koszty wytworzenia. Standardowy arkusz o wymiarach 122 x 61 cm można otrzymać za 100-120 zł. Fornir kamienny nie pęka, nie odbarwia się oraz nie zarysowuje.

Ważny jest sposób jego aplikowania, który powinien odbywać się w temperaturze pokojowej. Rozwijanie albo układanie go w warunkach zewnętrznych, stwarza ryzyko pękania. Niewielka grubość nie pozwala na stosowanie forniru jako wykładziny podłogowej. Ostatnią istotną cechą jest jego niska odporność na działanie wysokich temperatur, co warto mieć na uwadze przy stosowaniu go w otoczeniu kominka.

Related Posts

Zostaw komentarz