Grzejniki elektryczne- czy to się opłaca?

przez daniel

Instalacja grzewcza w domu to bardzo ważna rzecz. Należy wybrać taką, która dobrze ogrzeje cały budynek lub mieszkanie, a przy tym będzie łatwa w eksploatacji i nie będzie generowała dużych kosztów utrzymania. Grzejniki elektryczne to nowoczesny i energooszczędny sposób na ogrzanie domu lub mieszkania. Jak szukać najlepszego ogrzewania na prąd i wybrać najlepsze rozwiązanie?

Z tego artykuły dowiesz się:

  • Jaki jest podział grzejników elektrycznych
  • Dlaczego grzejniki elektryczne są tak ekonomiczne w eksploatacji
  • Jak wybrać najlepsze grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, Oferta grzejników elektrycznych jest naprawdę bardzo szeroka. Możemy wyróżnić kilka rodzajów grzejników elektrycznych. Modele tego typu dostarczycieli ciepła różnią się między sobą i często trudno jest się w tym odnaleźć konsumentowi. Grzejniki elektryczne świetnie nadają się do ogrzewania średnich i małych powierzchni, na przykład grzejniki elektryczne do łazienki to doskonałe rozwiązanie.

Podział grzejników elektrycznych

Dla większości z nas najbardziej znane są grzejniki olejowe. Są dobrym źródłem ciepła, ponadto oddają ciepło jeszcze dość długi czas po tym, jak zostaną odłączone od prądu. Grzejnik olejowy korzysta z energii elektrycznej, aby podgrzać umieszczony we wnętrzu olej. Jego wadą jest długi okres rozgrzewania się. Kiedy jednak osiągnie stosowną temperaturę, oddaje ciepło przez dłuższy czas. Nowoczesne grzejniki olejowe to grzejniki wolnostojące, które możemy z powodzeniem przestawiać z miejsca na miejsce.

Drugim bardzo popularnym rodzajem grzejników są grzejniki konwektorowe. Działają poprzez podgrzewanie powietrza. Można je kupić w wersji wolno stojącej a także przymocować do ściany. Tego typu grzejnik szybko ogrzewa pomieszczenie, Niestety jego działanie sprawia, że w ogrzewanym pomieszczeniu bardzo szybko spada wilgotność powietrza.

Z kolei halogenowe piecyki elektryczne do ogrzewania używają radiację i promieniowanie podczerwone (https://ekopodczerwien.pl/grzejniki-na-podczerwien ). Grzejniki elektryczne na podczerwień dobrze nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się jako sposób na ogrzewanie niewielkich lub małych pomieszczeń. Dobrym przykładem efektywnego ogrzewania małego pomieszczenia są grzejniki elektryczne na podczerwień do łazienki, gdzie bardzo szybko ogrzewają to pomieszczenie i umożliwiają komfortowe korzystanie z łazienki (https://ekopodczerwien.pl/grzejniki-lazienkowe).

grzejnik elektryczny na podczerwień

Grzejniki ceramiczne są natomiast mniej popularne. Mają sporo zalet. Dzięki specjalnemu ceramicznemu wkładowi tego rodzaju grzejnik nagrzewa się i oddaje ciepła w krótkim czasie i utrzymuje poziom ciepła na wysokim poziomie przez długi czas. Jego efektywność jest podobna d efektywności grzejnika olejowego.

Dlaczego grzejniki elektryczne są energooszczędne?

Aby grzejnik elektryczny był energooszczędnym źródłem ciepła, musi spełniać konkretne parametry techniczne (https://ekopodczerwien.pl/grzejniki-elektryczne ). Przede wszystkim istotna jest konstrukcja grzejnika elektrycznego. Konsumenci mogą wybierać spośród grzejników wolnostojących, kaloryferów przeznaczonych do montażu na ścianie lub modeli łączących w sobie wariant wolnostojący z opcją zawieszenia na ścianie. W przypadku, kiedy decydujemy się na model wolnostojący, warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada kółka lub specjalny uchwyt. Te elementy ułatwiają przenoszenie grzejnika z miejsca na miejsce.

grzejnik na podczerwień do łazienki

Równie istotna jest moc grzejnika. Im większa, tym grzejnik lepiej grzeje. Jeśli chcemy wykorzystać grzejniki elektryczne na małej powierzchni, to jeden grzejnik w zupełności nam wystarczy. Jeżeli mamy do ogrzania duża powierzchnie, należy ogrzać pomieszczenie przy użyciu kilku grzejników o podobnej mocy. Wtedy mamy pewność, że miejsce to zostanie właściwie docieplone. Oprócz mocy grzejnika ważne jest także jego przeznaczenie. W małych pomieszczeniach jak łazienki, najlepiej sprawdzają się małe energooszczędne grzejniki, na których bez trudu wysuszymy czy to ręczniki, czy niewielką ilość prania. Kolejną ważną rzeczą jest regulacja emitowanego przez grzejnik ciepła. Obecnie najlepiej jest inwestować w grzejniki z nowoczesnym elektrycznym systemem regulacji emitowanego ciepła. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie grzejników i ich pracy o każdej porze dnia i nocy. Część urządzeń dostępnych na rynku może być ustawiana zdalnie przy użyciu smartfona lub za pomocą pilota.

Jak wybrać najlepszy energooszczędny grzejnik elektryczny – czy to możliwe?

Wybór energooszczędnego grzejnika elektrycznego nie jest niestety prosty, ale nie niemożliwy. Aby to zrobić, trzeba poświęcić trochę czasu i wnikliwie przeanalizować parametry techniczne urządzenia, jego budowę i dobrze przemyśleć jego przeznaczenie. Dobrze dopasowany grzejnik elektryczny w pomieszczeniu i o dobrze dobranej mocy, to gwarancja dobrze ogrzanego domu bez niebotycznie wysokich kosztów zużycia energii elektrycznej. Koszt zakupu grzejnika elektrycznego zależy od jego budowy, rodzaju, mocy, sposobu ustawienia temperatury. Najprostsze w budowie i najpopularniejsze grzejniki elektryczne kupimy już za kilkaset złotych i będą to grzejniki stosunkowo dobrej jakości.

Related Posts

Zostaw komentarz