Inteligentny dom – czym jest i czy warto się na niego zdecydować?

przez daniel
Systemy wchodzące w skład inteligentnego domu można stosować zarówno w już wybudowanych domach, jak i tych, które dopiero powstaną. Niezależnie od wybranych rozwiązań, sposobu ich montażu, sterowania czy rodzaju komunikacji z użytkownikiem, Smart Home to duża wygoda, która trafia w gusta coraz większej liczby osób. Co więcej, inteligentny dom wiąże się również z oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną, a dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. Różnego rodzaju czujniki dymu, zalania czy ruchu ostrzegają przed niebezpieczeństwami, dając domownikom więcej czasu na reakcję. Poznaj zalety inteligentnego domu i przekonaj się, co oferują poszczególne rozwiązania Smart Home.

Czym jest inteligentny dom?

W ostatnim czasie fraza “inteligentny dom” coraz częściej pojawia się w kontekście nowego budownictwa i systemu mających ułatwić codziennie domowe czynności. Które konkretnie? Tak naprawdę zakres funkcjonalności systemu z grupy Smart Home zależy od tego, na ile rozwiązań zdecydują się domownicy czy inwestorzy, którzy chcą uczynić dom atrakcyjny dla wymagających nabywców. Warto pamiętać, że wyposażenie budynku w nowoczesne rozwiązania (np. kino domowe z dużym telewizorem i nagłośnieniem) stanowi tylko połowę sukcesu. Znacznie istotniejsza kwestia dotyczy sterowania nimi – w tym właśnie pomagają systemy wchodzące w skład inteligentnego domu.

W zależności od preferencji użytkownika czy tego, w jaki sposób będzie chciał przygotować inteligentny dom Kraków, urządzenia Smart Home mogą być połączone przewodowo lub kontrolowane za pośrednictwem łączności radiowe, Wi-Fi, Bluetooth, BLE czy Zigbee. Warto pamiętać, że w przypadku pierwszej instalacji to, jakie systemy inteligentnego domu zostaną użyte, dobrze jest zaplanować już na etapie projektu instalacji elektrycznej. Pozwoli to uniknąć późniejszych komplikacji związanych z przystosowywaniem ścian, a wszelkie przewody będzie można ukryć pod tynkiem, razem z kablami zasilającymi. Takie rozwiązanie znacząco podniesie wartość nieruchomości i zwiększy jej atrakcyjność.

Inteligentny dom – sprawdź zalety

Dużym plusem systemów z grupy Smart Home jest wygoda korzystania z domu – dotychczasowe czynności, które wcześniej trzeba było wykonywać manualnie, teraz działają samodzielnie lub można je zrobić za pomocą kilku ruchów palców. Dzięki temu, że wszystkie zamontowane systemy można zintegrować w taki sposób, by można je było obsłużyć za pomocą jednego urządzenia (smartfon, tablet, komputer, panel naścienny), domownicy mają więcej czasu dla siebie. Sterować można zarówno temperaturą w pomieszczeniach, jak i oświetleniem czy multimediami – zakres działania inteligentnego domu zależy od użytkownika.

Inną zaletą inteligentnego domu są oszczędności – wykorzystując inteligentne gniazdka (Smart Plug) osoba posiadająca uprawnienia może odłączyć zasilanie od danego odbiornika bez konieczności wyjmowania wtyczki. Nie tylko zmniejsza to ryzyko w sytuacjach niebezpiecznych (np. gdy ktoś wyjdzie z domu, ale zapomniał odłączyć żelazka), ale również w efektywny sposób pozwala zarządzać energię elektryczną. Takie gniazdka monitorują zużycie prądu, dzięki czemu domownicy mogą w łatwy sposób sprawdzić, które urządzenia są najbardziej obciążające.

Warto również pamiętać, że inteligentny dom to bezpieczeństwo – czujniki ruchu na drzwiach i oknach oraz system monitoringu pozwalają wykryć nieproszonych gości. Czujniki dymu, gazu, zalania czy temperatury to z kolei zabezpieczenie przed nagłymi awariami – domownicy będą mieli wystarczająco dużo czasu na adekwatną reakcję.

Related Posts

Zostaw komentarz