Jak dbać o dom z drewna?

przez daniel
Jak dbać o dom z drewna?

Dom powinien przede wszystkim zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, niezależnie od tego, jak został zbudowany. Nowoczesne konstrukcje domów kanadyjskich stają się coraz popularniejsze. Wynika to przede wszystkim z krótkiego czasu budowy. Budynki szkieletowe mają także wiele innych zalet. Jedną z nich jest m.in. energooszczędność. Z uwagi na specjalną budowę wymagają jednak odpowiedniej troski. Sprawdź, jak dbać o taki dom.

Bezpieczny dom z drewna — czy to możliwe?

Budowa domu szkieletowego już na etapie projektu powinna uwzględniać różne sytuacje, które wiążą się z jego użytkowaniem. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, murowanych budynków. To dobry projekt jest gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Podczas jego tworzenia przewiduje się różnego rodzaju zagrożenia i sposoby, które pozwalają im zapobiegać.

– „Budowa domu kanadyjskiego opiera się na materiałach o podwyższonej ognioodporności. Dotyczy to zarówno konstrukcji, jak i samej izolacji. Wybór poszczególnych elementów jest niezwykle istotny, dlatego warto postawić na sprawdzonego producenta, który daje gwarancję wysokiej jakości materiałów” – podkreśla specjalista z firmy ITS sp. z o. o..

Największymi zaletami domów wykonanych w systemie szkieletowym z drewna są:

  • krótki czas realizacji,
  • łatwość modernizacji,
  • doskonała izolacja,
  • korzystna cena.

Dom szkieletowy z drewna — jak o niego zadbać?

Najważniejszą kwestią w przypadku konstrukcji szkieletowych jest przede wszystkim zabezpieczenie drewna, które wykorzystuje się do ich wykonania. Profesjonalne firmy wykorzystują w tym celu drewno poddane czterokrotnemu procesowi strugania. Istotny jest również rodzaj drewna. Najczęściej stosuje się to, które powstaje z drzew iglastych. Wysoka jakość zależy między innymi od procesu suszenia, podczas którego korzysta się z komór suszarniczych. Pozwalają one na osiągnięcie wilgotności niższej niż 15%.

Równie istotny jest materiał zapewniający izolację. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnej wełny celulozowej. Jest to materiał ekologiczny, który nie zawiera igieł, fenylu, czy formaldehydu. Jednak jego najważniejszą zaletą jest niepalność, co w znacznym stopniu zabezpiecza dom.

Zabezpieczenie drewna na etapie produkcyjnym

Jednym z największych wyzwań w przypadku nowoczesnych konstrukcji szkieletowych jest zabezpieczenie drewna i utrzymanie go w dobrej kondycji przez szereg kolejnych lat. To wymaga podjęcia odpowiednich działań już na etapie przygotowawczym. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne środki, które wnikają w głębokie warstwy, chroniąc je przed różnego rodzaju zagrożeniami. Zaimpregnowane drewno przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki oraz środka jest odporne na uszkodzenia nawet przez kilkadziesiąt lat.

Profesjonalne firmy, które zajmują się projektowaniem i realizację domów opartych na konstrukcji szkieletowej z drewna, gwarantują ich bezpieczeństwo oraz trwałość. W wielu przypadkach klienci mogą liczyć na gwarancję nawet do 30 lat. Wszystko zależy od oferty, którą decydujesz się wybrać.

Related Posts

Zostaw komentarz