Jak przygotować ścianę pod tapetę?

przez daniel

Wybrałeś już tapetę, która dotrze do ciebie w ciągu kilku dni lub czeka już zwinięta w rolce na montaż? Zaczekaj! Zanim zaczniesz przyklejać dekorację do ścian, musisz przygotować je do tego procesu. Jak przygotować podłoże pod tapetę? Wszystko zależy od jego stanu i materiału wykonania – dlatego jeśli chcesz to zrobić dobrze, jak profesjonalista, czytaj dalej.

Krok 1 – wybór rodzaju tapety

To, jak przygotować ścianę pod tapetę zależy od:
– rodzaju podłoża (np. nie otynkowane/malowane);
– rodzaju tapety (winylowa, lateksowa itd.).

O rodzajach podłoża powiemy już za moment, jednak jakie znaczenie ma rodzaj tapety? Przede wszystkim będzie miał on wpływ na końcowy efekt. Wybrane produkty potrafią ukryć nieznaczne nierówności, przy montażu innych wszystko będzie bardzo widoczne. Drugą kwestią jest dopasowanie ich do wnętrza – jeśli chcesz wytapetować kuchnię i zrobisz to nieodpowiednią dekoracją, ulegnie zniszczeniu szybciej niż myślisz. Jakie są dostępne tapety w naszej ofercie i ich kluczowe cechy?

– Fototapeta Latex Premium nie nadaje się do kuchni i do łazienki, do jej montażu używa się tradycyjnych klejów do tapet – jest popularnym rozwiązaniem do tzw. pokojów dziennych. 

Tapeta flizelinowa maskuje drobne nierówności ściany, jest łatwiejsza do klejenia. 

Fototapeta winylowa na flizelinie nadaje się do każdego pomieszczenia, nawet o podwyższonej wilgotności, a do tego jest optymalnym rozwiązaniem do podłoży o nieznacznie nierównej strukturze. 

Fototapeta samoprzylepna jest odpowiednia dla osób, które chcą mieć możliwość wielokrotnego przyklejania i odklejania jej nie tylko ze ścian, ale z mebli, szkła i innych powierzchni. 

Krok 2 – prace wstępne

Zanim zaczniesz, musisz wynieść z pomieszczenia wszystkie mniejsze przedmioty i meble, by nie przeszkadzały podczas prac. Te największe możesz odsunąć od ścian i zakryć folią malarską, by nie uległy zabrudzeniu. 

W kolejnym kroku dokładnie obejrzyj ściany i wyjmij wszystkie gwoździe, haki i inne wystające elementy. Jeśli chcesz zamocować obraz lub inną dekorację w to samo miejsce, włóż w nie gwoździe bez główek. 

Odetnij dopływ prądu do danego wnętrza i zdemontuj gniazdka elektryczne i wyłączniki. Przewody powinieneś zabezpieczyć taśmą izolacyjną i ukryć je wewnątrz.

Zadbaj także o odpowiednie warunki w pomieszczeniu – tapety najlepiej kłaść w temperaturze 15-18 stopni C.

Krok 3 – przygotowanie podłoża w nowym mieszkaniu lub domu

Jeśli masz do czynienia z nowym mieszkaniem lub domem, sprawa będzie o wiele prostsza. Musisz przyjrzeć się temu, jakie jest aktualne podłoże:

ściana nieotynkowana – nadaje się do montażu tapety tylko wtedy, gdy jest równa, inaczej wymaga uprzedniego otynkowania;

ściana z tynkiem tradycyjnym – należy odczekać 3-4 tygodnie przed tapetowaniem, konieczne jest wcześniejsze gruntowanie;

ściana z g-k – musi zostać wyrównana, przeszlifowana i zagruntowana; konieczne jest uzupełnienie spoin masą szpachlową i zaczekanie, aż wyschnie.

Krok 3 b – przygotowanie podłoża w starym mieszkaniu lub domu

W przypadku pomieszczeń, które były już wcześniej użytkowane, sprawa może być nieco trudniejsza. Często, by sprawdzić, czy powłoka malarska musi zostać zdjęta wystarczy prosty test – przyklej kawałek taśmy samoprzylepnej i szybko ją oderwij – jeśli zostaną na niej resztki farby, musisz usunąć całą powłokę. 

Wskazówki, jak przygotować ścianę do montażu tapety:

ściana ze starą tapetą – konieczne jest jej usunięcie za pomocą odpowiednich preparatów, wyrównanie i zagruntowanie ściany. Niektóre z tapet (np. winylowe) wymagają użycia szczotki drucianej, a inne jedynie papieru ściernego. Nowe tapety, które nie mają widocznych ubytków, nie odklejają się i są równo położone nie muszą być zdejmowane;

ściana z farbą klejową – konieczne jest usunięcie farby i zagruntowanie ściany;

ściana z farbą dyspersyjną – wystarczy zmyć ją ze ściany i zagruntować powierzchnię;

ściana z farbą olejną – konieczne szlifowanie, by zwiększyć przyczepność kleju, następnie odkurzenie i zagruntowanie;

ściana ze złuszczającą się farbą – konieczne jest usunięcie jej za pomocą szpachelki, a następnie naniesienie gruntu;

ściana jest poplamiona – najlepiej wywabić plamy, a jeśli jest to niemożliwe, zeszlifować je lub zamalować farbą gruntująco-odcinającą, by plamy nie prześwitywały przez nową tapetę;

ściana z tynkiem odspajającym się od muru – konieczne jest skucie tynku, wyrównanie podłoża za pomocą zaprawy szpachlowej lub wyrównującej i zagruntowanie ściany;

ściany z rysami – jeśli ściana ma rysy lub pęknięcia (widoczne), należy je wypełnić elastyczną zaprawą, a w przypadku znacznych szczelin, dodatkowo wzmocnić je taśmą i dopiero wypełnić. Konieczne jest dodatkowe gruntowanie przed montażem tapety;

ściana nierówna – jeśli ściana posiada widoczne nierówności lub montujemy tapetę, pod którą widać każdą nierówność, należy nanieść grunt, a następnie przykleić tapetę izolacyjną.

Krok 4 – gruntowanie

Zawsze przed nałożeniem tapety warto zagruntować ścianę, by wyrównać jej chłonność i dzięki temu zmniejszyć zużycie kleju. Preparaty powinny być dopasowane do rodzaju podłoża, niekiedy stosuje się także klej rozcieńczony wodą. Możesz także pomalować ściany białą farbą emulsyjną, szczególnie jeśli planujesz przykleić tapetę z podłożem flizelinowym w jasnej kolorystyce na ściany pomalowane jaskrawą lub ciemną farbą.

Przygotuj ścianę i tapetuj

Wiesz już jak przygotować ścianę do tapetowania, dlatego teraz zerknij do naszego poradnika o tym, jak poprawnie tapetować. Niekiedy będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby, a także dokładnego rozeznania w tym, jaki to rodzaj tapety – czy zachodzi na siebie, czy powinien być klejony na styk i na jakim kleju. Przeczytaj także inne poradniki w naszej bazie wiedzy i stań się domowym ekspertem od dekoracji ściennych.

Related Posts

Zostaw komentarz