Jak urządzić domowe biuro – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel


Home office staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Pracownicy cenią sobie możliwość częściowego lub też całkowitego przeniesienia swoich obowiązków w domowe zacisze. Dla osób spełniających się zawodowo w taki właśnie sposób, domowe biuro staje się więc miejscem absolutnie niezbędnym.


Co trzeba rozważyć urządzając domowe biuro?


By praca w domu przebiegała efektywnie, miejsce do pracy należy zaaranżować w taki sposób, by było ono jak najbardziej wygodne i dostosowane do naszych potrzeb. Zawsze pod uwagę trzeba brać fakt, iż część rozwiązań doskonale sprawdzi się w każdym mieszkaniu, inne zaś niekoniecznie będą miały rację bytu w mieszkaniu nieco mniejszym. Urządzając domowe biuro należy starannie zaplanować powierzchnię swojego biurka, rodzaj i liczbę dostępnych półek oraz – przede wszystkim – jego usytuowanie.Wybór miejsca


Na urządzenie domowego biura najlepiej jest wybrać miejsce zaciszne. Ogromnie ważne jest wykreowanie przestrzeni, która będzie sprzyjała koncentracji. Warto zatem rozważyć to, by nasze domowe biuro znajdowało się możliwie jak najdalej od głośnych ciągów komunikacyjnych. Jeżeli Twoje służbowe obowiązki wymagają od Ciebie ciszy i skupienia, nie urządzaj swojego kącika do pracy w pokoju dziennym – panujący tam ruch i hałas skutecznie uniemożliwi Ci efektywną pracę. Jednak kiedy nie masz innego wyjścia, miejsce do pracy postaraj się oddzielić od reszty pomieszczenia – idealnie sprawdzą się tutaj np. ścianka z karton-gipsu, duży regał, ewentualnie żaluzja lub kotara. Gdy Twoja praca wymaga od Ciebie prowadzenia dokumentacji czy też dużej ilości książek, na urządzenie swojego domowego biura zarezerwuj osobne pomieszczenie. Biurko, czyli najistotniejszy element wyposażenia naszego biura, najlepiej jest usytuować przodem bądź bokiem do okna – ten prosty zabieg zagwarantuje nam, że nic nie będzie się nam odbijało od ekranu komputera, natomiast nasza przestrzeń do pracy będzie naprawdę dobrze doświetlona. W przypadku mniejszego mieszkania o to, by domowe biuro było odpowiednio oddzielone od reszty naszej przestrzeni życiowej, należy zadbać w szczególny sposób. Miejsce do pracy możesz oddzielić za pomocą przepierzenia, albo w którymś z pomieszczeń stworzyć wnękę na minibiurko.


Warunki sprzyjające efektywnej pracy


Podstawowym sposobem na sprawdzenie czy nasze domowe biuro urządzone zostało zgodnie z zasadami ergonomii pracy, jest prosty test. Usiądź wygodnie przy biurku i połóż ręce na klawiaturze swojego komputera. Twoje stopy leżą płasko na podłodze, a kąt zgięcia kolan i łokci wynosi 90 stopni? Świetnie. Teraz czas zadbać o inne rzeczy. W trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie naszą przestrzeń biurową wyposażyć warto w rośliny – paprocie produkują dużo tlenu, natomiast pelargonie ładnie pachną i odświeżają powietrze. Te dwa aspekty pozytywnie wpłyną na atmosferę pomieszczenia, w którym pracujemy. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie – lampa biurowa powinna jasno oświetlać przedmioty, na które najczęściej pada wzrok, natomiast optymalna odległość światła od blatu to 35-50 cm. Ważny jest właściwy dobór natężenia światła – lampa nie może świecić jaśniej od monitora, ani razić osoby pracującej przy biurku. Właściwa odległość ekranu od naszych oczu wynieść powinna około 70 cm, górna krawędź monitora musi zaś znajdować się nieco poniżej poziomu naszego wzroku. Warto również rozważyć wyposażenie naszego domowego biura w przedmioty ułatwiające relaksację – nad biurkiem powiesić można plakat lub obraz (nie od dziś wszakże wiadomo, że obcowanie ze sztuką niesie ukojenie), a w pobliżu miejsca pracy usytuować matę do ćwiczeń lub drążek (co pomoże w rozprostowaniu i rozluźnieniu odrętwiałego ciała).

Related Posts

1 komentarzy

marcin 17 lipca 2020 - 08:45

ciekawy pomysł na urządzenie biura, niedługo będę robił swoje to chętnie podeślę zdjęcia

Odpowiedz

Zostaw komentarz