Jak urządzić garaż – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel

Garażem rzadko zawracamy sobie głowę. Traktujemy go raczej jako schowek na różne niepotrzebne rzeczy. Czasami jednak warto spojrzeć na garaż od zupełnie innej strony i potraktować go jako miejsce, które można naprawdę ciekawie zaaranżować. Poza jego podstawowym charakterem, garaż może być również miejscem dopasowanym do naszych potrzeb.


Pomysły na aranżację i wyposażenie garażu

Garaż rzadko pełni tylko jedną funkcję, spędzamy w nim obecnie coraz więcej czasu. Wykańczając garaż pamiętajmy jednak o jego nadrzędnym przeznaczeniu. Każdy garaż powinien być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym schowamy nie tylko nasz samochód, ale również przechowamy narzędzia, sprzęt sportowy i akcesoria ogrodowe. Dlatego naprawdę warto przemyśleć to, jak urządzić garaż w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał i możliwości. Na wstępie warto określić minimalne wymiary pomieszczenia, które planujemy pod garaż przeznaczyć. Projekty garaży jednostanowiskowych uwzględniają minimalną wielkość 3,5 na 6,5 m, natomiast garaż dwustanowiskowy powinien być co najmniej dwukrotnie większy. Jeżeli jednak tylko posiadamy taką możliwość, warto powierzchnię garażu nieco zwiększyć. O możliwościach urządzenia garażu decyduje właśnie jego metraż. Garaż o średniej wielkości umożliwi stworzenie miejsca magazynowego, przydatnego do przechowywania narzędzi i sprzętów. Jeżeli nasz garaż posiada ponadprzeciętne wymiary, możemy spokojnie podjąć próbę adaptacji go do roli warsztatu, domowej siłowni, pralni, a nawet centrum domowej rozrywki. Większy metrażowo garaż umożliwi nam ulokowanie szafek oraz regałów, na których będziemy mogli przechowywać przydatne narzędzia. Przed dokonaniem zakupu zwróćmy jednak uwagę na warunki panujące w naszym garażu. Regały magazynowe wykonane ze stali najlepiej sprawdzą się w wolnostojącym i nieogrzewanym pomieszczeniu. Stalowa konstrukcja nośna jest bardzo stabilna, a regały spokojnie wytrzymają większe obciążenia. Nieco tańszym rozwiązaniem są meble drewniane. Te dobrej jakości wytrzymają obciążenie do 120 kg i mogą być trwałym elementem wyposażenia. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno sprawdzi się w naszym garażu wyłącznie wtedy, gdy będzie on suchy i ogrzewany. Ciekawym i bardzo wygodnym pomysłem jest też zakup specjalnych systemów mebli garażowych. Co prawda w przypadku aranżacji garażu nie musimy śledzić nowinek designerskich i trendów, nie powinniśmy jednak również stawiać na bylejakość. Ładne i zadbane miejsce użytkuje się o wiele bardziej przyjemnie i komfortowo.

Wybór bramy garażowej

Dobrze dobrana brama garażowa może posiadać ogromny wpływ na zachowanie funkcjonalności całego pomieszczenia. W przypadku garażu niewielkiego najlepiej jest zastosować zwykłą bramę rozwieraną, która nie zmniejszy wewnętrznej powierzchni użytkowej. Garaż dwustanowiskowy warto wyposażyć w dwie niezależne bramy segmentowe lub uchylne. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwimy sobie dostęp do strefy garażowej, a wjazd i wyjazd samochodem będzie o wiele bardziej komfortowy.

Related Posts

Zostaw komentarz