Jak urządzić jadalnię – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel

Definicja jadalni jako osobnego pomieszczenia jadalnego już dawno straciła na swojej aktualności. W obecnych czasach termin jadalnia posiada tyle znaczeń, ile jest mieszkań. Chętnie przyłączamy jadalnię do salonu bądź też kuchni, wyznaczając w nich swego rodzaju strefę do spożywania posiłków. Jak urządzić jadalnię w taki sposób, by spełniała nasze różne potrzeby?


Jak urządzić jadalnię?

Odpowiedź, choć zgoła nieco wymijająca, brzmi następująco: jadalnię urządź w taki sposób, by odpowiadała Twoim potrzebom. Większość błędów aranżacyjnych w strefie jadalni wynika z niedostatecznego przewidzenia potrzeb i niewystarczającego rozeznania w możliwościach. Zanim przystąpimy do aranżacji wnętrza przeznaczonego na jadalnię, zastanówmy się jakie są nasze oczekiwania względem tego pomieszczenia. Odpowiedź na to i inne pytania pozwoli nam ustalić, jak dużej jadalni potrzebujemy, jak bardzo odrębnej od innych pomieszczeń i w jakiej części mieszkania powinna się ona znajdować. Możliwość wydzielenia na jadalnię osobnego pomieszczenia to przywilej niewielu osób. Jadalnia w oddzielnym pomieszczeniu, żeby być funkcjonalną, powinna być dużym pomieszczeniem, w którym zmieści się stół z blatem o dużej powierzchni, a jednocześnie wciąż będzie można dookoła niego wygodnie przejść. Jadalnia tego typu zdecydowanie spełni wymagania dużej rodziny, która do spożywania wspólnych posiłków przykłada bardzo dużą wagę, a także często urządza wystawne kolacje dla dużej ilości gości. Większość z nas decyduje się jednak na połączenie jadalni z salonem lub z kuchnią.


Jadalnia w kuchni

Połączenie jadalni z kuchnią to rozwiązanie idealne dla rodzin, które lubią przebywać ze sobą nawet wtedy, kiedy każdy domownik zajmuje się czymś innym. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest również i to, że przygotowanych przez siebie dań nie musimy transportować nigdzie daleko i wszystko czego potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie naszych rąk. Inną zaletą jest też ułatwienie sprzątania – kuchnię i jadalnię możemy sprzątać za jednym zamachem. Do tego typu rozwiązania jest niestety potrzebna dość duża przestrzeń. Niektórym może również przeszkadzać widok brudnych naczyń i nie każdy zdecyduje się na przyjęcie gości w pomieszczeniu kuchennym.


Jadalnia w salonie

Jadalnia połączona z salonem to wybór dla tych, którzy szukają podczas wspólnych posiłków nieco większej wyjątkowości. Ma podobną co jadalnia połączona z kuchnią zaletę – funkcję jadalną stołu można w wygodny sposób połączyć z jego innymi funkcjami. Nie tak łatwo jest jednak w tym przypadku uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, a naczynia muszą pokonywać zdecydowanie dłuższy dystans.

Jakie meble wybrać?

Podczas aranżacji swojej jadalni w pierwszej kolejności skupmy się na tym, co jest dla nas najważniejsze. Najpierw dobierzmy stół, krzesła i rodzaj oświetlenia. Odpowiedzmy sobie na to, jak duży stół jest nam potrzebny. Zbyt mały będzie irytował, zbyt duży łatwo zastawimy niepotrzebnymi rzeczami i będzie on zajmował miejsce, które można by lepiej wykorzystać. Zanim wybierzemy krzesła, uwzględnijmy w naszym wyborze kwestię tego, kto i jak długo będzie na nich siedział. Pozwoli nam to na ustalenie, jak bardzo istotna będzie ich wygoda i jak wysokie powinny być siedziska. Dla starszych osób być może przydadzą się również i podłokietniki. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno uwzględniać dostęp do światła dziennego, przewidywany czas, który spędzimy przy stole po zachodzie słońca, umiejscowienie innych źródeł sztucznego światła w mieszkaniu i ich temperaturę barwową. Nie należy również przesadzać z mocą światła – musi być w sam raz.

Related Posts

1 komentarzy

kuba 17 lipca 2020 - 08:47

bardzo inspirujący wpis

Odpowiedz

Zostaw komentarz