Jak urządzić sypialnię – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel

Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni? Gdzie powinna się znajdować? Jakie dodatki i rośliny będą odpowiednie? Wystrój wnętrza sypialni to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać, że pokój ten będzie miejscem naszego odpoczynku, miejscem, w którym odnajdziemy spokój i odprężenie po kolejnym ciężkim dniu.


Cechy idealnej sypialni

Sypialnia powinna przede wszystkim stwarzać nam możliwość wykonywania zgodnych z naszymi wcześniejszymi założeniami czynności. Jeżeli planowaliśmy w niej czytać, powinien się tam znaleźć wygodny mebel, przy którym można wygonie zasiąść lub położyć się podczas czytania ciekawej lektury. Jeżeli myśleliśmy o aktywności fizycznej i treningach, już od początku planowania powinniśmy wygospodarować na ten cel odrobinę miejsca. Nie możemy natomiast dopuścić do tego, by nasza sypialnia stała się również miejscem do pracy. Powinniśmy zadbać o to, by nie znalazły się w niej rzeczy, które nie sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi i odprężeniu, a w szczególności te, które kojarzą się nam z wykonywaną przez nas pracą. Najważniejszą cechą idealnie urządzonej sypialni jest stworzenie w niej możliwości wyciszenia i regeneracji. Jej wystrój powinien zawierać takie elementy, które działają uspokajająco na jej właściciela. Najważniejszym elementem jest wygodne łóżko. Nie ma żadnego odstępstwa od tej reguły. Ważna jest również kwestia oświetlenia pomieszczenia. Światło panujące w naszej sypialni powinno koić nerwy. Najczęściej zalecanym do stosowania rodzajem światła jest jego miękki i ciepły odcień. Pamiętajmy również o tym, że sypialnia nie jest miejscem służącym wyłącznie do spania – oglądamy tu telewizję, czytamy. Warto więc zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazły się również i inne źródła światła. Szczególnie ważne jest światło do czytania. Podczas wyboru mebli należy zwracać szczególną uwagę na ich funkcjonalność, ale również wystrzegać się zagracenia pokoju. Najlepiej zatem jeśli do naszej sypialni wybierzemy sprzęty wielofunkcyjne. Nocne stoliki powinny mieć stosunkowo odpowiednią wysokość względem naszego łóżka, tak, by nie sprawiało problemu korzystanie z nich w czasie, kiedy już wygodnie leżymy w pościeli. W nogach łóżka warto jest postawić kufer, który doskonale sprawdzi się do przechowywania pościeli, koców lub części naszej garderoby, a także równie dobrze spełniać funkcję siedzenia, na którym można przysiąść podczas przebierania się. Warto jest rozważyć powieszenie w sypialni lustra, które ma o tyle korzystne działanie, że odbija fale światła rozjaśniając pomieszczenie i optycznie je powiększa poszerzając o widok odbijanej przestrzeni. Lustra zalecane są szczególnie do sypialni o małym metrażu. Nie jest za to zalecane umieszczanie w sypialni telewizora. Przedmioty elektroniczne zakłócają prawidłowy przepływ energii. Jeżeli jednak już zdecydujemy się na taki ruch, powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć ustawienie sprzętu w pokoju. Projektując aranżację swojej sypialni powinniśmy unikać nadmiernej obfitości ozdób, zdjęć czy innych gadżetów, których obecność rozprasza uwagę i przeszkadza w osiągnięciu pełni odprężenia.


Feng Shui w sypialni

Jeżeli posiadasz taką możliwość, zadbaj o to, by nad Twoją głową był wyłącznie prosty sufit. Nie ustawiaj swojego łóżka pod skosami lub belkami sufitowymi. Twoje łóżko nie powinno się również znajdować na wprost wejścia do pokoju ani pomiędzy drzwiami a oknem. Z idealnym ustawieniem mamy do czynienia wtedy, kiedy jesteśmy w stanie swobodnie dojść do łóżka z trzech stron. Najlepiej, jeżeli jego zagłówek skierowany będzie do ściany – takie rozwiązanie da nam widok na drzwi, co sprawi, że poczujemy się bezpieczniej.

Niektórzy uważają, że w sypialni nie powinno się stawiać kwiatów. Istnieją jednak takie rośliny, które w nocy wydzielają zgromadzony w ciągu dnia tlen i oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Decydując się na kwiaty w sypialni, wybierajmy te o neutralnym zapachu i niewielkich rozmiarach.

Podczas urządzania sypialni dobrze jest przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie powyższe zasady. Od tego, czy będzie nam w niej wygodnie, zależy przecież regeneracja naszego ciała i umysłu.

Related Posts

1 komentarzy

Paulina 29 kwietnia 2020 - 10:46

Sypialnia służy głównie do spania, dlatego podstawowym meblem jest łóżko i jego materac. Powinien być on wygodny i odpowiednio do nas dopasowany. Ze źle dobranego materaca biorą się problemy ze snem i kręgosłupem. Ja swój materac kupiłam na materace-viscotherapy.pl i jestem bardzo zadowolona, polecam

Odpowiedz

Zostaw komentarz