Jak utrzymać oczko wodne w czystości?

przez daniel

Oczko wodne jest często spektakularnym miejscem w ogrodzie. Pływające w nim ryby oraz roślinność, która się w nim znajduje, sprawia przyjemność samym widokiem. Niestety jest to dość wrażliwy ekosystem. W okresach wiosenno-letnich kwitną glony, a na dnie mogą osadzać się liście lub martwe części roślin, które z czasem przeobrażają się w trudny do usunięcia muł. Dodatkowo woda w oczku wodnym może stać się zielona i mętna. Jak w takim razie należy dbać o oczko wodne, by zawsze wyglądało pięknie?

Usuwanie glonów

Im płytsze oczko, tym glony rozprzestrzeniają się szybciej. Usuwanie ich to podstawa, o którą trzeba zadbać i pamiętać o niej.

Jak skutecznie usunąć glony, by nie uszkodzić dna oczka wodnego?

  1. Sprawdź współczynnik pH wody. Zrobisz to, kupując do tego odpowiedni zestaw i zapoznając się z instrukcją.
  2. W zależności od tego, jakie pH jest w Twoim oczku, obniż lub podwyższ je, by wróciło do stanu neutralnego, czyli do poziomu od 6,8 do 8,2. Możesz to zrobić poprzez np. wsypanie przeznaczonych do tego celu chemicznych substancji.
  3. Jeśli w oczku jest zbyt dużo roślin, które przyczyniają się do kwitnięcia glonów, usuń ich nadwyżkę. Chwytak do roślin wodnych na pewno Ci w tym pomoże.

Jak wydobyć muł z oczka?

Jeśli warstwa mułu przekroczyła 15 cm, należy się jej pozbyć. Wytwarza ona wtedy trujące substancje dla roślin i ryb, czyli siarkowodór. Musisz wypompować 3/4 wody i użyć odkurzacza do wodnych oczek lub łopatą wygarnąć muł. Uważaj na zwierzęta żyjące w Twoim oczku – jeśli to konieczne, to możesz je na czas czyszczenia oczka wyłowić i zostawić na godzinę np. w dziecięcym basenie.

Jak zapobiegać powstawaniu glonów?

  • Rozsądnie dawkuj pokarm rybom. Jego resztki mogą osadzić się na dnie lub spowodować rozrost glonów;
  • Najlepiej, jeśli ulokujesz oczko w półcieniu – glony uwielbiają światło, więc ogranicz je;
  • Jeśli nawozisz rośliny lub trawnik, zadbaj, by substancje z nawozu nie dostały się do oczka;
  • Dbaj o to, by w oczku nie było zbyt wiele roślin i aby obok niego nie rosły chwasty;
  • Umieść wydajny filtr w wodzie;
  • Stosuj preparaty, które zapobiegają rozwojowi glonów;
  • Możesz na dnie oczka umieścić torf, by poprawić współczynnik pH wody.

Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o oczko wodne?

Aby kompleksowo zadbać o wygląd oczka wodnego, możesz stosować preparaty marki Biofos Professional. Marka ta oferuje linię produktów dedykowanych zbiornikom wodnym. Ich największymi zaletami jest to, że są to środki ekologiczne, niepatogenne oraz nietoksyczne. Proszek do oczek wodnych Biofos Professional potrafi zwiększyć klarowność wody oraz oczyścić skutecznie dno. Zawiera bezpieczne dla roślin, ludzi i zwierząt mikroorganizmy. Ponadto stwarza przyjemne dla ryb środowisko do życia poprzez zwiększenie poziomu tlenu w wodzie. Działa na wielu płaszczyznach jednocześnie i może szybko oczyścić oczko, przywracając mu równowagę  biologiczną.

 

Related Posts

Zostaw komentarz