Jak wyremontować garaż?

przez daniel

Remont garażu nie należy do najprostszych zadań. Trzeba też mieć na uwadze, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak wyremontować garaż. W gruncie rzeczy bardzo dużo zależy od aktualnego stanu garażu oraz od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Spróbujmy wyciągnąć kilka punktów wspólnych dla większości remontów?

Ocena stanu garażu

Na początek należy ocenić stan garażu. Dotyczy to przede wszystkim garażów wolnostojących. Jeśli jest on po prostu pomieszczeniem w bryle budynku, to najprawdopodobniej wystarczy tylko odmalować jego ściany. Jeśli jednak garaż stoi samodzielnie, to może się okazać, że będzie on wymagał dużo większego nakładu pracy. Być może konieczna będzie renowacja dachu, wykonanie ocieplenia albo montaż rynien. Wszystko to należy spisać na kartce i uwzględnić w planowaniu budżetu. Być może nie wszystkie prace będzie można wykonać jednorazowo i część z nich będzie musiała poczekać. Ustal priorytety i zadecyduj, co nie może już dłużej czekać.

Przygotuj budżet

Z pewnością na remont garażu masz odłożoną pewną kwotę. Od jej wysokości zależy na, ile rzeczywiście będziesz mógł sobie pozwolić. Im większa kwota wchodzi w grę, tym lepiej dla Ciebie i Twojego garażu. Nie powinieneś jednak wydawać pieniędzy na oślep. By wystarczyło ich na wszystko, powinieneś zaplanować swoje wydatki i określić to, czy możesz przekroczyć założony budżet.

Drzwi garażowe

Skupmy się najpierw na pracach wykonywanych na zewnątrz garażu. Tutaj najczęściej pojawia się konieczność wymiany drzwi. Wrota garażu zapewniają bezpieczeństwo wszystkiego, co się w nim znajduje. Drzwi jednak mają to do siebie, że z czasem się niszczą i psują. W przypadku wrót dobrej jakości wystarczy je odmalować i wyregulować. Jednak w wielu wypadkach to za mało. Wtedy w grę wchodzi wymiana wrót na całkiem nowe. Jest to też okazja do wybrania czegoś całkiem nowego np. drzwi garażowych w formie zwijanej rolety. To ciekawa propozycja dla wszystkich miejsc, w których jest mało miejsca. Drzwi garażowe podzielone są na segmenty, które są podciągane przez siłownik do góry, zwijane i chowane w estetycznej kasecie. Dzięki temu wrota nie potrzebują tak dużo miejsca do otwarcia i zamknięcia. W czasie remontu można od razu zamontować też automat, który sam będzie otwierał i zamykał wrota. Oczywiście ma on swoją cenę, ale warto ją zainwestować. Automatycznie otwierane drzwi garażowe to większa wygoda. Przy okazji systemy te pozwalają oszczędzić sobie zdrowia. Dzięki nim nie trzeba samodzielnie męczyć się z ciężkimi wrotami, wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie.

Odmalowanie garażu

Wiele garaży wymaga odmalowania. Najczęściej garaże maluje się na biało. To uniwersalny kolor, który jest też tani. Z racji tego, że biała farba nie zawiera pigmentów, to jest ona tańsza niż kolorowe jej warianty. W dalszej perspektywie oznacza to oszczędność. Niestety biała farba szybko się brudzi i szarzeje. Z tego powodu warto jest ją odświeżać i zadbać o jej perfekcyjny wygląd. Warstwa świeżej farby z pewnością rozjaśni garaż i sprawi, że będzie wyglądał czyściej. Z odmalowaniem warto poczekać na zakończenie prac związanych z poprawkami w posadzce oraz w instalacji elektrycznej. W przeciwnym wypadku unoszący się kurz może szybko zabrudzić świeżą farbę i zniweczyć cały efekt. Dobrze jest tego uniknąć i malowanie zostawić sobie na koniec.

Oświetlenie i nowa instalacja elektryczna

Wiele osób narzeka, że ich garaże są zbyt ciemne albo mają zbyt mało gniazdek i przez to nie ma możliwości podłączenia w nich wszystkich niezbędnych sprzętów. Remont jest doskonałą okazją do tego, by poprowadzić nową instalację elektryczną albo wprowadzić zmiany w tej, która jest aktualnie zamontowana. Ewentualne przewody łatwo można ukryć pod dodatkową warstwą gipsu, który zostanie ukryty podczas malowania ścian. Można też poprowadzić je pod specjalnymi listwami, które są estetycznym rozwiązaniem i przy okazji nie wymagają skuwania ścian. To świetna okazja do tego, by zadbać o właściwie oświetlenie w całym garażu.

Posadzka garażu

W większości garaży za posadzkę służy po prostu betonowa wylewka. Jest ona łatwa w utrzymaniu czystości i jest praktyczna. Bez obaw można wjeżdżać na nią ciężkimi samochodami i motorami. Można przesuwać po niej wózkami i sporymi urządzeniami warsztatowymi. Równocześnie jednak taka posadzka może się z czasem uszkodzić. Przykładowo, jeśli spadnie na nią ciężkie narzędzie, to w posadzce mogą pojawić się odpryski, a niektóre fragmenty mogą się po prostu odkruszyć. Podczas remontu można się tym zająć i naprawić ubytki w posadzce lub nawet wylać całkiem nową. To nie jest bardzo skomplikowane zadanie, ale wysychanie nowej posadzki zajmuje trochę czasu. Jeśli je planujesz, to uwzględnij to w przygotowanym przez ciebie planie. Dzięki temu unikniesz opóźnień w jego realizacji.

Przechowywanie i miejsce do pracy

W każdym garażu ogromną rolę odgrywa przechowywanie. W końcu garaż jest doskonałym miejscem do schowania w nim narzędzi, przedmiotów sezonowych i rzeczy, które aktualnie nie są potrzebne. Remont garażu jest doskonałym momentem do tego, by od nowa zaplanować przechowywanie w tym pomieszczeniu. Pomysłów na to jest wiele. Na uwagę zasługuje montaż specjalnych szyn na suficie w miejscu, w którym nie koliduje to z drzwiami garażowymi. W szyny wsuwa się pojemniki w odpowiedniej wielkości. To wygodny sposób przechowywania, który w żaden sposób nie zmniejsza powierzchni użytkowej garażu. Oczywiście w pudłach powinno się przechowywać wyłącznie lekkie przedmioty. Te cięższe można położyć na nowych regałach, które ułatwią organizację garażu już po remoncie. Obecnie modnym i popularnym rozwiązaniem jest stawianie regałów na długość całej ściany, które są dopasowane do pojemników z tworzywa sztucznego. Pojemniki te są wykorzystywane podobnie jak szuflady. Są one praktyczne i pozwalają uniknąć wrażenia bałaganu. Jeśli wszystkie akcesoria i przedmioty są schowane w pojemnikach, to nie ma ryzyka, że coś się zgubi. W ten sposób łatwo jest utrzymać porządek. Każdy pojemnik można przecież odpowiednio podpisać.

Related Posts

Zostaw komentarz