Jak zabezpieczyć LEDy przed przepięciami?

przez daniel
Nowoczesne aranżacje wnętrz kładą silny nacisk na grę światła i cienia w doborze kolorystyki i wyposażenia pomieszczeń. Szczególną rolę w tym podejściu odgrywają szeroko rozumiane oświetlenia LED, charakteryzujące się delikatnym blaskiem, dyskretną instalacją oraz niebywale prostym sposobem montażu. Nawet osoby niemające wybitnych zdolności technicznych są w stanie stworzyć dzięki nim wrażenie ciepła i przytulności niemal w każdym pomieszczeniu. Niestety tego typu świetlówki cechuje duża wrażliwość na zmiany parametrów prądu, co często skutkuje awarią całości. Zastanówmy się razem, jak zabezpieczyć diody LED przed przepięciami.

Przepięcie w sieci

Najprościej mówiąc, na skutek awarii lub czynników atmosferycznych, w gniazdach elektrycznych następuje krótkotrwały skok napięcia, zwiększający znacznie moc dostarczanej energii. Jest ona w stanie uszkodzić poszczególne diody w zestawach przedstawionych na stronie https://sklep.neonica.pl, lub nawet zniszczyć całość.

Aby uniknąć tego typu niespodzianek, należy sprawdzić instalację elektryczną, pod kątem występowania w niej stosownych zabezpieczeń, poczynając od instalacji odgromowej, na gniazdku skończywszy.

Najczęściej występujące nieprawidłowości w sieci domowej

Przede wszystkim nader częsta daje się zauważyć brak ochronników i wskaźników uszkodzenia. Ich zadaniem jest przejęcie nadmiernej fali prądu i uziemienie go.

Niezbędna także jest diagnostyka stanu sieci przez osobę mającą stosowne uprawnienia.

W wyniku takiego audytu można wykryć i usunąć następujące błędy:

  • niewłaściwy przekrój kabli zasilających;
  • długość kabli przekraczająca zalecane normy;
  • brak lub wadliwe podłączenie uziemienia;
  • montaż oświetlenia LED z użyciem kondensatora toroidalnego;
  • błędy w planowaniu rozmieszczenia okablowania.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zastosowanie ograniczników przepięciowych typ 2, 3, i 4, dostosowanych do wykorzystania przy ochronie lamp LED. Dodajmy, że urządzenie typu czwartego powinno znajdować się w bezpośredniej bliskości instalowanego oświetlenia, np. produktów oferowanych za pośrednictwem strony https://sklep.neonica.pl/tasmy-led.

Wypada dodać, że ogranicznik jest skuteczny jedynie raz, oznacza to, że w przypadku zauważenia zjawiska przepięcia, należy zabezpieczenie wymienić na nowe. Standardowo zaleca się wymianę ograniczników co dwa lata, nawet jeśli nie doszło do usterki.

Decydując się na oświetlenie LED, warto zainwestować w specjalistyczny zasilacz, dedykowany do tego typu instalacji. Bogaty wybór urządzeń przedstawiony został na stronie https://sklep.neonica.pl/zasilacze-led. Nie są one co prawda w stanie zatrzymać fali prądu o wysokim napięciu, mimo to z mniejszymi zagrożeniami poradzą sobie znakomicie.

Zanim jednak podłączymy zasilacz do sieci, dobrze jest zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową wyposażoną w ogranicznik typu czwartego.

Całość prac kontrolnych oraz montażowych dotyczących domowej sieci energetycznej powinien wykonać specjalista elektryk mający uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich do 1kV. W żadnym razie nie należy próbować robót samemu lub powierzać ich domorosłym mechanikom.

Trzeba mieć na względzie, że nieprofesjonalne działanie może doprowadzić do znacznie poważniejszych zagrożeń, aniżeli awaria oświetlenia.

Related Posts

Zostaw komentarz