Przepięcie w sieci
Najprościej mówiąc, na skutek awarii lub czynników atmosferycznych, w gniazdach elektrycznych następuje krótkotrwały skok napięcia, zwiększający znacznie moc dostarczanej energii. Jest ona w stanie uszkodzić poszczególne diody w zestawach przedstawionych na stronie https://sklep.neonica.pl, lub nawet zniszczyć całość.
Aby uniknąć tego typu niespodzianek, należy sprawdzić instalację elektryczną, pod kątem występowania w niej stosownych zabezpieczeń, poczynając od instalacji odgromowej, na gniazdku skończywszy.
Najczęściej występujące nieprawidłowości w sieci domowej
Przede wszystkim nader częsta daje się zauważyć brak ochronników i wskaźników uszkodzenia. Ich zadaniem jest przejęcie nadmiernej fali prądu i uziemienie go.
Niezbędna także jest diagnostyka stanu sieci przez osobę mającą stosowne uprawnienia.
W wyniku takiego audytu można wykryć i usunąć następujące błędy:
- niewłaściwy przekrój kabli zasilających;
- długość kabli przekraczająca zalecane normy;
- brak lub wadliwe podłączenie uziemienia;
- montaż oświetlenia LED z użyciem kondensatora toroidalnego;
- błędy w planowaniu rozmieszczenia okablowania.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zastosowanie ograniczników przepięciowych typ 2, 3, i 4, dostosowanych do wykorzystania przy ochronie lamp LED. Dodajmy, że urządzenie typu czwartego powinno znajdować się w bezpośredniej bliskości instalowanego oświetlenia, np. produktów oferowanych za pośrednictwem strony https://sklep.neonica.pl/tasmy-led.
Wypada dodać, że ogranicznik jest skuteczny jedynie raz, oznacza to, że w przypadku zauważenia zjawiska przepięcia, należy zabezpieczenie wymienić na nowe. Standardowo zaleca się wymianę ograniczników co dwa lata, nawet jeśli nie doszło do usterki.
Decydując się na oświetlenie LED, warto zainwestować w specjalistyczny zasilacz, dedykowany do tego typu instalacji. Bogaty wybór urządzeń przedstawiony został na stronie https://sklep.neonica.pl/zasilacze-led. Nie są one co prawda w stanie zatrzymać fali prądu o wysokim napięciu, mimo to z mniejszymi zagrożeniami poradzą sobie znakomicie.
Zanim jednak podłączymy zasilacz do sieci, dobrze jest zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową wyposażoną w ogranicznik typu czwartego.
Całość prac kontrolnych oraz montażowych dotyczących domowej sieci energetycznej powinien wykonać specjalista elektryk mający uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich do 1kV. W żadnym razie nie należy próbować robót samemu lub powierzać ich domorosłym mechanikom.
Trzeba mieć na względzie, że nieprofesjonalne działanie może doprowadzić do znacznie poważniejszych zagrożeń, aniżeli awaria oświetlenia.