Jaką podłogę wybrać do salonu – panele czy drewno?

przez daniel
Intensywność użytkowania salonu jest dość wysoka i jeśli przed nami jest remont lub wykończenie mieszkania, to pod tym kątem warto dobrać odpowiednią podłogę. Czym w takim razie kierować się wybierając podłogę do salonu?

Salon to miejsce, które należy do wszystkich domowników. To tu gromadzi się cała rodzina, to tu często się odpoczywa, bawi z dziećmi. Salon może też pełnić rolę biura, a jeśli jest połączony z kuchnią będzie też jadalnią. Intensywność użytkowania tego pomieszczenia jest dość wysoka i jeśli przed nami jest remont lub wykończenie mieszkania, to pod tym kątem warto dobrać odpowiednią podłogę. Czym w takim razie kierować się wybierając podłogę do salonu?

Reprezentacyjna rola salonu

Poza codziennym użytkowaniem salon to także miejsce, w którym przyjmujemy gości, organizujemy święta czy urodziny. Tym większa jest intensywność użytkowania głównego pomieszczenia jeśli pełni on rolę jadalni. Poza stolikiem kawowym, fotelem, kanapą, regałami trafiają do salonu także stół oraz komplet krzeseł. Salon pełni więc wiele funkcji, a nam zawsze zależy na tym, by z tego tytułu pięknie się prezentował. Podłoga to jeden z tych najefektowniejszych elementów wystroju, powinna być ona nie tylko ładna, ale i wytrzymała.

Podłoga drewniana, kafelki czy panele podłogowe?

Dylemat sprowadzający się do wyboru rodzaju podłogi do salonu jak i całego wnętrza, jest jednym z najtrudniejszych do rozstrzygnięcia w całym procesie wykańczania wnętrza. Z jednej strony naturalne, piękne i niepowtarzalne usłojenie deski stoją po stronie zalet podłóg drewnianych. Naturalność podłóg drewnianych jest ich największą zaletą, należy pamiętać, że drewno wymagać będzie od nas przeprowadzania regularnych prac konserwacyjno-pielęgnacyjną. Drewno jest też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, choć ta właściwość w pewnych przypadkach może nadawać podłodze charakteru.

 

Dość częstym wyborem posadzki do salonu są także płytki ceramiczne. Ma to swoje zalety. Płytki np. świetnie przewodzą ciepło, co będzie bardzo cenne jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe. W lecie przyjemnie ochłodzą wnętrze. Są to także podłogi stosunkowo trwałe, niepodatne na zabrudzenia i niewymagające szczególnej konserwacji.

 

Alternatywą dla wyżej wymienionych podłóg będą podłogi laminowane oraz coraz modniejsze winylowe. Innowacyjne technologie pozwalają dzisiaj na produkcję paneli podłogowych o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, z zachowaniem wyjątkowo naturalnego wyglądu, z pięknie zaznaczonym usłojeniem. Oferta podłóg laminowanych jest dzisiaj niezwykle bogata, możemy przebierać w kolorystyce oraz rodzaj drewna – od klasycznych dębów, jesionów czy orzechów po egzotyczne jatoby, merbau czy wenge. Jeśli podejdziemy do wyboru paneli podłogowych z uwagą i dokładnie sprawdzimy ich klasę ścieralności oraz użyteczności to z powodzeniem znajdziemy odpowiednią posadzkę. Zaletą paneli zarówno laminowanych jak i winylowych jest oczywiście ich wytrzymałość i estetyka, ale jest jeszcze jedna wartość, o której warto wspomnieć. Zdecydowanie się na ten rodzaj podłóg możemy stworzyć jednolitą podłogę w całym wnętrzu domu czy mieszkania. Panele podłogowe możemy z powodzeniem położyć także w kuchni, dzięki temu, że wiele z nich wykazuje podwyższoną odporność na wilgoć.

Related Posts

Zostaw komentarz