Jaką szlifierkę do kamienia wybrać?

przez daniel

Wybór odpowiedniej szlifierki, która pozwoli na sprawne, wydajne i komfortowe obrabianie kamienia i betonu, to nie lada wyzwanie. Od sprzętu tego typu zwykle wymaga się więcej niż od szlifierek do szlifowania drewna. W jaki sposób należy wybrać szlifierkę do kamienia i betonu oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Czym powinna charakteryzować się szlifierka do kamienia i betonu?

Szlifierka do kamienia i betonu powinna przede wszystkim generować odpowiednio dużo mocy, która pozwoli na efektywne obrabianie tych twardych materiałów. Jednocześnie od szlifierki wykorzystywanej do szlifowania betonu, kamienia czy innych twardych materiałów należy oczekiwać możliwości obrabiania na mokro.

Szlifowanie na mokro nie tylko pozwoli precyzyjnie i bezpiecznie obrabiać materiał mineralny bez ryzyka jego przepalenia bądź mechanicznego uszkodzenia, lecz także zabezpieczy silnik oraz tarczę szlifierki przed przegrzaniem.

Lepszej jakości szlifierki do kamienia i betonu wyposażane są także w system odsysania pyłu, który dba o czystość na stanowisku pracy, pozwalając na bardziej komfortowe szlifowanie, cięcie czy polerowanie kamienia bądź betonu.

Poza tym dobra i funkcjonalna szlifierka do kamienia i betonu powinna umożliwiać płynną regulację prędkości obrotowej w szerokim zakresie. Warto również zwrócić uwagę na to, aby sprzęt był wyposażony w wydajny system tłumienia drgań, co jest szczególnie istotne podczas długotrwałej pracy z wyjątkowo twardymi materiałami.

Przykładowo dobrym rozwiązaniem do sprawnego i wygodnego szlifowania betonu i kamienia są szlifierki Makita PC5010C. Sprzęt tego typu generuje 1400 W mocy, jest wyposażony w płynną regulację prędkości obrotowej w zakresie 4000–9000 obr./min, dysponuje systemem tłumienia wibracji oraz funkcją antyrestartu.

Nie zapomnij o najważniejszym – o właściwie dobranej tarczy

Do sprawnego szlifowania i obrabiania kamienia oraz betonu należy korzystać z wyjątkowo twardych, sprawnie skrawających i trwałych tarczy diamentowych. Umożliwiają one efektywne przecinanie, szlifowanie i polerowanie najtwardszych kamieni oraz mieszanek betonowych, gwarantując szybkie tempo pracy oraz ograniczając ryzyko przegrzania zarówno urządzenia, jak i tarczy.

Najczęściej ręczne szlifierki kątowe do betonu i kamienia wyposażane są w tarcze diamentowe o średnicy 125 mm. Tego typu krążki mają odpowiednią średnicę, która pozwala na jednoczesne wydajne oraz komfortowe prace ręczne. Poza średnicą tarcza powinna być dobrana do szlifierki również pod względem wymiaru wrzeciona. Najczęściej wynosi M14.

Related Posts

Zostaw komentarz