Jaki kolor wybrać do sypialni – Pomysły na kolory ścian w sypialni 2020

przez daniel

Zastanawiasz się nad tym, jaki kolor wybrać do swojej sypialni? Każdy z nich posiada zupełnie inne właściwości psychologiczne. Zielony jest symbolem natury, czerwony kojarzy się z pasją i energią ognia, a żółty wywołuje entuzjazm. Jakie znaczenie posiadają inne popularne barwy?

Sypialnia w kolorze pomarańczowym

Barwa pomarańczowa jest bardzo pobudzająca, dlatego powinna pojawiać się w sypialniach jedynie w detalach. Pomarańcz jest barwą gorącą, motywującą do działania. Należy uważać na to, by nie przesadzić z jego ilością i nasyceniem, gdyż może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – zbytnie pobudzenie może przerodzić się w zdenerwowanie!

Odcienie żółci

Podobnie jak w przypadku barwy pomarańczowej, kolor żółty powinien się pojawić w naszej sypialni nie jako barwa wiodąca, a jedynie w detalach. Wszystko ze względu na jego właściwości pobudzające. Barwa żółta symbolizuje energię i szczęście. Pomaga nam w wyzwoleniu entuzjazmu, optymizmu, ale również i wzmacnia naszą pewność siebie. Niestety, zbyt wiele żółci może wręcz wywoływać rozpacz. Dowodem na powyższe twierdzenie są badania przeprowadzone na małych dzieciach, które jednoznacznie wykazują, że maluchy płaczą częściej przebywając w pomieszczeniach pomalowanych właśnie na żółto. Z tego powodu kolor żółty lepiej jest wprowadzić do kuchni, łazienki lub pokoju dziennego.

Kolor zielony w sypialniach

Zieleń jest symbolem natury, dobrobytu i harmonii. To jedna z najwłaściwszych barw, jakich możemy użyć do pomalowania naszej sypialni. Dzięki jednoznacznym skojarzeniom z przyrodą, kolor zielony sprzyja relaksowi i ułatwia wyciszenie się. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nadmiar zieleni może wprowadzić nas w swoisty letarg. Co to oznacza? Zmienne nastroje i mniejszy zapał do działania, co nierozerwalnie wiąże się z mniejszą efektywnością naszych działań w ciągu dnia. Warto zatem przemyśleć zestawienie zieleni z innymi kolorami.

Barwa niebieska i jej właściwości

Niebieski nierozerwalnie łączy się z bezpieczeństwem, spokojem oraz inteligencją. Jak udowadniają badania naukowe, barwa ta sprzyja nauce. Niemniej jednak pamiętać należy o tym, że kolor ten zalicza się do barw chłodnych. Jego nadmiar sprawi, że pomieszczenie stanie się nieprzyjemne, a przebywanie w nim nie będzie sprzyjać odpowiedniemu odprężeniu. Warto więc podjąć próbę przełamania go kolorami ciepłymi, takimi jak beż albo różne odcienie brązu.

Sypialnia w kolorze szarym

Szarość to jedna z najbardziej popularnych barw stosowanych we współczesnych wnętrzach. Idealnie sprawdza się zarówno w stylach klasycznych, jak i nowoczesnych. Jej ciemne odcienie doskonale sprawdzają się w samodyscyplinie oraz podnoszą wiarę w siebie i swoje własne możliwości. Jaśniejsze natomiast pozwalają lepiej się zrelaksować i wyciszyć. Jak każda z barw, również i szarość posiada swoje wady i należy z nią postępować ostrożnie. Jej nadmiar powoduje smutek i wahania nastroju, zaś w przypadku zestawienia szarości z bielą wzrasta prawdopodobieństwo kłótni i nieporozumień.

Related Posts

Zostaw komentarz