Kominek do domu – czy warto go montować?

przez daniel

Kominek to nie tylko wesoło trzaskający ogień, który sprzyja relaksowi, ale dla wielu osób sposób na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem domu. Kiedy warto zdecydować się na zamontowanie kominka? Co wybrać, aby działał on efektywnie?

Kominki – kiedyś i dzisiaj

Stosowanie kominków jako źródło ciepła ma swoje wielowiekowe tradycje, które kontynuowane są również dzisiaj, jednak w nieco zmienionej postaci. Aktualnie zamiast popularnych niegdyś kominków z otwartymi paleniskami stosuje się najczęściej kominki zamknięte wykorzystujące wkład kominkowy. Taka konstrukcja zwiększa ich efektywność. Dodatkowo kominek może być połączony z siecią grzewczą w domu, wykorzystując płaszcz wodny – podgrzewa on wtedy wodę płynącą do kaloryferów, dlatego pozwala na ogrzewanie nie tylko tego pomieszczenia, w którym sam się znajduje, ale również innych pomieszczeń.

Kiedy warto zamontować w domu kominek?

Montaż kominka w domu ma wiele zalet, dlatego obecnie jest to popularna inwestycja. Warto jednak wskazać, że ma ona też parę minusów, zwłaszcza w kontekście zanieczyszczenia powietrza, o którym ostatnio mówi się coraz częściej. Kominek w domu najczęściej montowany jest jako dodatkowe źródło ciepła. Może on wtedy służyć jako sposób dogrzewania budynku w okresie wiosennym i jesiennym, ale również jako dodatkowe wsparcie dla kotła grzewczego zimą, gdy temperatury znacznie spadają. W rezultacie możliwe jest zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem domu, które z roku na rok są coraz wyższe. W przypadku małych domów, na przykład o powierzchni wynoszącej do 50 metrów kwadratowych, kominek może też pełnić rolę głównego źródła ciepła. Takie domy budowane są teraz coraz częściej – mają najczęściej konstrukcję szkieletową, są wykonane z bali lub mają konstrukcję modułową i powstają z kontenerów.

Jaki kominek do domu wybrać?

Dobór odpowiedniego kominka do domu ma bardzo duże znaczenie, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi propozycjami producentów, a w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zdecydować się na kominek wyposażony w zamknięty wkład kominkowy dopasowany do budynku pod kątem jego mocy grzewczej. Druga opcja to piec kominkowy, który jest już gotową konstrukcją i nie wymaga on wykonania obudowy jak w przypadku kominka z wkładem. Decydując się na kominek, warto jednak pamiętać o tym, że coraz więcej miast, powiatów i województw wprowadza ograniczenia lub zakazy w paleniu opalem stałym, w tym drewnem. Dlatego montaż kominka lub jego użytkowanie może być w określonych miejscach niemożliwe lub nieopłacalne w dłuższej perspektywie czasowej.

Related Posts

Zostaw komentarz