Kominek Ecodesign – znany od lat, popularny jak nigdy

przez daniel
Kominek Ecodesign – znany od lat, popularny jak nigdy

W ostatnich latach, kominki stały się niezwykle popularne. Mowa tu przede wszystkim o wkładach kominkowych, które zdominowały rynek. Urządzenia te stają się standardem podczas budowy nowego domu. Ponadto, coraz częściej sięgają po nie użytkownicy starszych budynków, podczas przeprowadzania termomodernizacji. Wybór sposobu ogrzewania domu wiąże się z dokładna analizą swoich możliwości i potrzeb. Jednak można być pewnym, że zawsze priorytetem jest oszczędność i ekologia. Jest to także odpowiedź na pytanie, dlaczego kominki zyskały w ostatnich latach tak dużą popularność. Postęp technologiczny sprawił, że idealnie łączą one w sobie obie cechy, doceniane przez klientów. Minął czas nieefektywnych kominków otwartych. Wkłady kominkowe oraz piecyki typu koza, godnie zastąpiły przestarzałe rozwiązania w polskich domach, gwarantując wysoką sprawność oraz niepowtarzalny design. W jaki sposób producenci kominków znaleźli balans między ekologią a ekonomicznością? Składa się na to kilka czynników, które przedstawiamy poniżej.

Ekologiczne trendy

Wbrew wielu nieprawdziwym opiniom, nowoczesne kominki (np. Defro Home) to urządzenia, które nie wpływają negatywnie na stan środowiska naturalnego. Potwierdzeniem tego jest certyfikat Ecodesign, który już niedługo będzie obowiązkowy dla kominków dostępnych na rynku. Ekoprojekt, czyli dyrektywa Ecodesign (kominki zgodne z Ekoprojektem), wymaga od urządzeń grzewczych spełniania następujących norm emisyjnych:

  •       Emisja PM z kominków posiadających zamkniętą komorę spalania oraz wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie mogą przekraczać 40 mg/m3 przy 13 % O2.
  •       Emisja OGC z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 120 mgC/m3 przy 13 % O2.
  •       Emisja CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 1 500 mg/m3 przy 13 % O2.
  •       Emisja NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 200 mg/m3 wyrażanych, jako NO2 przy 13 % O2.

Dodatkowo, wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej czyli wydajności kominka obliczoną z uwzględnieniem pracy z mocą maksymalna jak i obniżoną. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletu nie może być niższa 65 %.

Kominki a oszczędzanie

Kominki to doskonałe, dodatkowe źródło ciepła. Wkłady kominkowe efektywnie wspierają kocioł bądź pompę ciepła. Szczególnie dobrze sprawdza się to w okresach przejściowych (wiosna, jesień). W czasie kiedy temperatury powietrza nie spadają poniżej zera, kominek jest w stanie samodzielnie ogrzać dom. Nie ma konieczności włączania głównego źródła ciepła. W jaki sposób to generuje oszczędności? Ogrzewanie za pomocą kominka należy do najtańszych systemów grzewczych. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą wkładu kominkowego to około 0,1 zł.

Do ogrzewania domu służą kominki z płaszczem wodnym lub wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza. Obie technologie sprzyjają środowisku i generują wymierne oszczędności.

Related Posts

Zostaw komentarz