Naprawa felg samochodowych – czy warto się na nią zdecydować?

przez daniel
Felgi samochodowe są niewątpliwie nie tylko funkcjonalnym elementem samochodu, ale też znacząco poprawiają jego estetykę i stanowią dekorację. W przypadku zarysowania, czy też uszkodzenia felg nie trzeba od razu decydować się na wymianę, tym bardziej że zakup nowych, szczególnie tych wysokiej jakości i dobrze się prezentujących, może stanowić solidne obciążenie dla portfela. Tutaj pojawia się więc pytanie: jak naprawić felgi samochodowe?

Usługi profesjonalistów na wagę złota

Oczywiście najłatwiejszą opcją jest udanie się do warsztatu mechanicznego, który zajmuje się detailingiem w celu naprawy. Jednak bardzo często okazuje się, że koszty takiej naprawy są relatywnie wysokie, co oznacza, że użytkownik samochodu zaczyna się nad tym poważnie zastanawiać. Jednocześnie wiąże się to też z tym, że dobrzy specjaliści mają kalendarz zapełniony od góry do dołu, a to z kolei przekłada się na czas wykonania usługi. Ale jeżeli już zdecydujecie się na skorzystanie z usług profesjonalisty, to koniecznie postawcie na tego, który posiada solidne doświadczenie, ale i pozytywne opinie klientów. Można też spróbować samodzielnie.

Samodzielna renowacja felg w kilku krokach

Tak naprawdę renowację felg, czyli lakierowanie, można wykonać samodzielnie, jednak przydają się tutaj zdolności manualne. Jeżeli na felgach pojawiają się rysy i otarcia bądź też małe wgniecenia, to można rozpocząć pracę od spolerowania. Trzeba jednak także pamiętać, że polerowanie felg może nie dać pożądanych efektów, a to dlatego, że aluminium jest stosunkowo miękkim materiałem, który dodatkowo można jeszcze bardziej uszkodzić. Alternatywą jest więc lakierowanie. Ale, aby przejść do tych prac będziecie potrzebować kompresora. Oczywiście możecie zastosować farby w sprayu, ale jest to metoda raczej prowizoryczna, która sprawi, że zacieki będą bardzo widoczne. Do tego stawiajcie na wysoką jakość lakierów. Przed lakierowaniem i czyszczeniem konieczne jest również zerwanie ciężarków z felg. Następnie przy użyciu myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich środków do felg bardzo dokładnie je czyścimy. Kolejny etap jest bardzo mozolny, bo oznacza szlifowanie. Pamiętajcie więc, że powierzchnia musi być w pełni gładka, a szlifowanie trzeba rozpocząć od małej gradacji papieru, to jest np. 240. Jeżeli na felgach są tylko drobne rysy, to dzięki szlifowaniu zostaną one szybko usunięte, w innym przypadku konieczne jest skorzystanie ze szpachli wypełniającej. Po jej zastosowaniu i użyciu ponownie należy poczekać, gdyż znowu występuje konieczność szlifowania. Szlifujemy do czasu, aż powierzchnia jest w pełni gładka. Teraz czas na lakier, ale oczywiście wcześniej należy jeszcze użyć podkładu, lakieru bazowego i dopiero później bezbarwnego. Lakier podkładowy nanosimy w dwóch, a czasem i trzech warstwach. Nie należy też lakierować dłużej jednego miejsca, gdyż wtedy powstaną zacieki. Jeżeli jednak występuje jeszcze małe pęknięcie felg, to przed użyciem lakieru użyjcie klej anaerobowy (link).

Pęknięcie felgi – jak sobie z nim poradzić?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy Wasza felga jest pęknięta. Wtedy też wszelkie prace trzeba rozpocząć od jej sklejenia i tutaj zastosowanie mają kleje anaerobowe, które bardzo dobrze łączą, są mocne, ale też stosunkowo łatwe w użytkowaniu. Dopiero po czasie, czyli gdy jesteście pewni, że klej anaerobowy zupełnie wyschnął (naszym zdaniem lepiej poczekać 24 godziny) możecie przejść do szlifowania powierzchni. Dzięki temu usuniecie też ewentualny nadmiar kleju.

Czy warto naprawiać felgi samochodowe, czy lepiej kupować nowe?

Oczywiście warto naprawić felgi samochodowe jeżeli ma się odpowiednie umiejętności. Jednak trzeba przeanalizować czy taka praca będzie nam się opłacać. Warto zatem porównać ceny wszystkich potrzebnych materiałów z ceną nowej felgi i na tej podstawie zdecydować, co będzie lepsze.

Jeżeli masz smykałkę majsterkowicza, to postaw na samodzielną naprawę felg samochodowych. Jeśli jednak nie masz pewności czy praca Ci się uda, bo nigdy tego nie robiłeś, to albo oddaj felgi w ręce profesjonalisty, albo zakup nowe. Na pewno praca przy felgach nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga wprawy.

Related Posts

Zostaw komentarz