Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k – jak to zrobić?

przez daniel
Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k – jak to zrobić?

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do wznoszenia przeróżnych elementów budowlanych. Są to m.in. ściany działowe. Problem może się pojawić, gdy zauważymy pęknięcia w spoinach płyt. Co wówczas należy zrobić? Jak je naprawić?

Dlaczego w spoinach płyt g-k pojawiają się pęknięcia? 

Prawidłowy montaż płyt gipsowo-kartonowych jest niezwykle ważny. Pozwoli nam przede wszystkim uniknąć późniejszych problemów i pojawiania się pęknięć. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pominięcie zbrojenia w miejscach, które są najbardziej wrażliwe na pęknięcia. Kolejną przyczyną może być także niewłaściwa temperatura w powietrzu – w czasie spoinowania nie powinna być niższa, niż 10 stopni Celsjusza. 

Pęknięcia w spoinach pojawiają się także przez nieumiejętne nakładanie masy szpachlowej, brak szczeliny pomiędzy płytami g-k, a także niewłaściwe spoinowanie płyt.  

Jak naprawić pęknięcia w spoinach płyt g-k? 

Jeśli już pęknięcia pojawią się w spoinach, możemy je zamaskować. Jest to proste, jednak wymaga odpowiednich materiałów. W pierwszej kolejności należy oczyścić miejsce pęknięcia oraz zagruntować je przy pomocy specjalnego preparatu. Następnie należy przygotować masę szpachlową, świetnie sprawdzi się w tej roli gips beztaśmowy. Masę należy nałożyć w ciągu godziny od zagruntowania. Gdy już gips wyschnie, należy wyrównać podłoże za pomocą papieru ściernego do uzyskania pożądanego efektu. Na sam koniec należy nałożyć preparat gruntujący.  

Proces ten nie jest skomplikowany i pozwala skutecznie zamaskować pęknięcia w spoinach, jednak mimo to, powinniśmy postawić przede wszystkim na prawidłowy montaż. Notorycznie popełniane błędy mogą skutkować nie tylko pęknięciami w spoinach płyt, ale także znacznie poważniejszymi usterkami, które nie będą tak proste do usunięcia.  

Szukasz skutecznych porad i rozwiązań dotyczących płyt g-k i napraw pękniętych spoin? Szukaj ich na blogu: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/montaz-oprawy-halogenowej-w-plytach-g-k.  

Related Posts

Zostaw komentarz