Nawożenie iglaków. Kiedy i czym nawozić iglaki?

przez daniel
Pięknie wybarwione iglaki to niezastąpiona ozdoba każdego ogrodu niezależnie od jego wielkości. Żeby jednak mogły one zachwycać swoim intensywnym kolorem oraz zdrowym wyglądem, muszą być odpowiednio nawożone.

Należy pamiętać, że nawozy do iglaków trzeba podawać w odpowiednim terminie, ponieważ tylko dzięki temu będą zachwycały swoim wyglądem i soczystą zielenią przez wiele długich lat.

Kiedy i jak nawozi się iglaki?

Proces nawożenia iglaków najlepiej jest rozpocząć już na początku wiosny, podczas ciepłych dni marcowych albo w pierwszych dniach kwietnia. Powinny to być nawozy wieloskładnikowe, które posiadają mikroelementy i odpowiednią dawkę azotanu. Azot to niezbędny składnik, potrzebny do rozwoju igieł oraz młodych łusek.
Do tego typu drzew trzeba zastosować specjalne nawozy, które przeznaczone są do takich roślin. Sam sposób nawożenia uzależniony jest głównie od środka, który chcemy wykorzystać.
Najczęściej właściciele ogrodów stosują wieloskładnikowe granulowane nawozy, które dostarczają roślinom iglastym niezbędnych mikro i makroelementów (https://www.target.com.pl/produkty/nawoz-granulowany-do-iglakow). Przeznaczone są do stosowania od wiosny do samego lata.
W ciągu jednego sezonu proces nawożenia musimy powtórzyć kilkukrotnie, ponieważ preparat wystarcza tylko na 3 lub 4 tygodnie. Można go stosować wyłącznie do końca lipca, ponieważ środek ten zawiera bardzo wysoką zawartość azotanu.
Kolejnym często używanym nawozem jest ten długodziałający, który działa na rośliny nawet przez całe 3 miesiące. Możemy go zastosować tylko 2 razy w ciągu całego sezonu, na początku marca oraz w okolicach czerwca.
Istnieje jeszcze inny długodziałający nawóz, który wystarcza roślinom nawet na 6 miesięcy. Stosujemy go tylko raz na cały sezon, w połowie marca albo na początku kwietnia.

Czy nawóz organiczny do iglaków jest dobrym preparatem?

Bardzo ważne jest to, aby w swoim ogrodzie stosować wyłącznie wysokiej jakości wieloskładnikowe nawozy mineralne. Możemy oprócz tego używać również specjalnych organicznych nawozów, które przeznaczone są do iglaków.
Taki preparat pomaga wzbogacić glebę w składniki humusowe oraz próchnicę. Jest to istotne szczególnie, wtedy gdy chcemy zachować zdrową i żyzną glebę pod roślinami przez wiele lat. Bez zastosowania nawozu organicznego, nawet najwyższej klasy najdroższe nawozy mineralne, nie będą tak skuteczne, jak w połączeniu z tym środkiem.
Raz do roku dobrze jest także podsypać iglaki kompostem. Możemy użyć własnego kompostownika albo zamówić nawóz ekologiczny. Jest on podobny w działaniu do nawozu długodziałającego, ale oprócz tego, że dostarcza składników mineralnych, wzbogaca również glebę w próchnicę i w zupełności może zastąpić naturalny kompost.

 

Co to jest interwencyjny nawóz do iglaków?

Na rynku dostępne są również interwencyjne nawozy do iglaków. Warto je stosować zawsze w sytuacji, gdy nasze rośliny są w kiepskiej kondycji i chcemy im szybko pomoc w regeneracji. Taki nawóz jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, co powoduje, że możemy go stosować nie tylko doglebowo, ale również w formie oprysku lub z podlewaniem.

Nawozy interwencyjne do iglaków to także preparaty, które służą przeciwko brązowieniu igieł. Warto jednak pamiętać, że stosować je można wyłącznie na wiosnę. Posiadają one dużo magnezu, który odpowiedzialny jest za produkcję chlorofilu. Niedobory tego składnika występują w glebie po bardzo ostrej zimie.

Jaki nawóz do iglaków stosować jesienią?

Kiedy kończy się okres wegetacyjny, musimy pamiętać o tym, aby zmienić nawożenie iglaków. Ważne jest to, aby ograniczyć ilość dostarczonego azotu, ponieważ jeśli podamy go zbyt późno to dojdzie do opóźnienia drętwienia tkanek, a to może doprowadzić do uszkodzenia pędów podczas przymrozków.
Z końcem lipca roślina iglasta potrzebuje również więcej potasu i fosforu. Żeby dostarczyć im takich pierwiastków, stosuje się specjalne nawozy przeznaczone na jesień. Pomagają one zwiększyć mrozoodporność i zimotrwałość oraz rozbudowują system korzeniowy. Trzeba je stosować od początku sierpnia aż do samego października i podawać proporcje zgodne z opisem podanym na opakowaniu.

Related Posts

Zostaw komentarz