Odwodnienie liniowe – efektywny sposób na zabezpieczenie przed opadami

przez daniel

Jak można łatwo zaobserwować, w dzisiejszych czasach odwodnienie liniowe wykorzystywane jest na bardzo szeroką skalę, rozwiązując liczne problemy zabudowy miejskiej, które spowodowane są nadmiernymi opadami deszczu. Grunt pokryty asfaltem i betonem wchłania wodę o wiele słabiej niż obszary zielone, dlatego koniecznością jest zastosowanie rynienek i odwodnień, aby nie doprowadzić do podtopień czy powstawania błota. Nie jest to rozwiązanie innowacyjne, lecz nie oznacza to, że rynek odwodnień nie ewoluuje – postęp odbywa się tu głównie w kwestii materiałów, które zastosowane są przy produkcji takich przewodów.

Z czego wykonuje się dziś odwodnienie liniowe?

Klasyczne odwodnienie liniowe to przede wszystkim konstrukcja z betonu, ponieważ jest to dobrze znany, tani, a także stosunkowo wytrzymały materiał. W pewnym sensie beton nadal dominuje branżę jako najpowszechniej wykorzystywany materiał, jednak zyskał on wiele domieszek i usprawnień, które pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie go przy odwodnieniach. Przede wszystkim warto wspomnieć tu o syntetycznej żywicy, którą wzbogaca się skład nowoczesnego betonu. Składnik ten znacznie poprawia jego wytrzymałość chemiczną i mechaniczna, dlatego wykonane z takiego tworzywa odwodnienie liniowe zachowuje pełną funkcjonalność na bardzo długo, nawet jeśli ulega ono wyjątkowo intensywnej eksploatacji.

Mieszanki betonu i tworzyw syntetycznych są dość zróżnicowane i wykorzystuje się je przy odwodnieniach na szeroką skalę. Rozwiązują one klasyczne ograniczenia betonu, takie jak podatność na nagłe zmiany temperatury, kruszenie i wietrzenie. Pod względem cenowym, tego typu odwodnienie liniowe nie jest znacznie droższe od swoich klasycznych odpowiedników, dlatego można uznać je obecnie za nowy standard.

Odwodnienie liniowe a walory estetyczne

Odwodnień nie produkuje się z myślą o szczególnie efektownym wyglądzie – mają być one przede wszystkim solidne i praktyczne. Nie oznacza to jednak, że ich producenci nie dbają o estetykę takich instalacji. Wyglądają one prosto, lecz odpowiednio wkomponowane w swoją przestrzeń, nie powinny szczególnie rzucać się w oczy lub burzyć ogólnego poczucia estetki. Niezależnie od tego, z której strony się na to spojrzy, odwodnienie liniowe to zdecydowanie lepszy wybór niż zamoknięta, pokryta błotem działka.

Wniosek nasuwa się sam – warto zainwestować w dobre odwodnienie liniowe, gdyż jest to instalacja nieoceniona w zachowaniu dobrego stanu gruntu. Trzeba mieć na uwadze, że taki zakup wcale nie stanowi ogromnego wydatku!

Related Posts

Zostaw komentarz