Panele fotowoltaiczne – ile kosztują?

przez daniel
Panele fotowoltaiczne – ile kosztują?

Fotowoltaika od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością na polskim rynku. Dzięki niej możemy pozyskać energię elektryczną niezbędną do prowadzenia naszego gospodarstwa domowego wprost ze słońca. Sprawdź, ile kosztują panele fotowoltaiczne i czy jest to dla Ciebie opłacalna inwestycja.

Fotowoltaika – jak działa?

Proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca może brzmieć intrygująco i niecodziennie, jednak dokładnie na tym opiera się główne działanie fotowoltaiki. Promienie słoneczne są przechwytywane przez moduły, które składają się na panele fotowoltaiczne. W nich energia słoneczna zostaje przekształcona na prąd stały. Ten z kolei zostaje przekazany do falownika (inwertera solarnego), aby możliwe było przekształcenie go w prąd zmienny, czyli dokładnie taki, jaki znajduje się w gniazdkach elektrycznych w każdym domu.

Energia elektryczna pochodząca w paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywana nie tylko do oświetlenia mieszkania czy zasilanie prądem urządzeń elektrycznych, ale równocześnie do ogrzewania całego budynku oraz wody.

Panele fotowoltaiczne – czy są opłacalne?

Wiele osób, które zastanawiają się nad wyborem paneli fotowoltaicznych bierze pod uwagę koszty tej inwestycji oraz to, czy na dłuższą metę okaże się ona dla nich opłacalna. Wpływ na to, ile w ostateczności będzie nas kosztować instalacja paneli fotowoltaicznych w naszym gospodarstwie ma kilka czynników, a mianowicie: rozmiar całego zestawu, czyli paneli fotowoltaicznych i falownika, a także jakości komponentów. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj dachu lub inne miejsce montażu, gdzie zostaną zainstalowane moduły.

Warto mieć na uwadze, że cena, jaką przyjdzie nam zapłacić nie dotyczy jedynie zakupu paneli fotowoltaicznych, ale równocześnie samego montażu. Wpływ na jej wysokość ma również doświadczenie wybranej przez nas firmy. Średni koszt domowej instalacji fotowoltaicznej to około 20-30 tysięcy złotych i zależy przede wszystkim od tego, w jakich ilościach zużywamy prąd w swoim gospodarstwie domowym.

Related Posts

Zostaw komentarz