Prace murarskie w zimie – czy to możliwe?

przez daniel
Prace murarskie w zimie - czy to możliwe?

Do niedawna nikt nie wyobrażał sobie wylewania fundamentów zimą lub późną jesienią, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Dziś coraz częściej można spotkać ekipy wykonujące prace murarskie w niesprzyjających warunkach. O czym należy pamiętać, decydując się na budowę domu zimą?

Ryzyko murowania zimą

Budowa domu w warunkach zimowych posiada spore ograniczenia. Większość zapraw murarskich nie nadaje się do stosowania poniżej pięciu stopni Celsjusza, a im wyższa temperatura murowania, tym większa szansa na zadowalający efekt. Nie oznacza to jednak, że prace murarskie w warunkach zimowych nie są możliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę lekkie zimy w ostatnich latach. Za prace murarskie w zimie uważa się czas, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 5 stopni, jednak nie spada poniżej zera. Dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i powierzchni, na którą ma być nakładana zaprawa murarska. Jeśli nie zachowa się odpowiedniej ostrożności, może to skutkować znacznym przerwaniem procesu wiązania zaprawy, a co za tym idzie – znacznym spadkiem wytrzymałości postawionego muru. Warto więc uwzględnić ryzyko spadku temperatur, jeśli zdecyduje się na prowadzenie prac wczesną zimą.

Przygotowanie zimowej zaprawy murarskiej

Zanim przystąpi się do prac, należy dopilnować, by materiał murowy nie był pokryty śniegiem lub szronem. Temperatura przechowywania nie powinna być niższa niż -2 stopnie, dlatego warto dopilnować, by do rozpoczęcia prac murarskich materiał przebywał w dogodnych warunkach.

Bardzo ważne jest, by stosując zaprawę zimową, do rozrobienia użyć ciepłej wody i dopilnować, by rozrobiona zaprawa była chroniona przed niskimi temperaturami. To zapewni zachowanie jej właściwości i uchroni materiał przed uszkodzeniem.

Prace murarskie zimą – warunki atmosferyczne

Należy dopilnować również odpowiednich temperatur. Jeśli istnieje ryzyko, że w trakcie murowania temperatura spadnie poniżej zera, lepiej zrezygnować z prac tego dnia. Podobnie należy zachować się, jeśli prognozy przewidują spadek temperatury tuż po ukończeniu prac murarskich. Dopiero po upływie ośmiu godzin można pozwolić na spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na prognozowane opady – nie powinno się murować na otwartej, nieosłoniętej w żaden sposób przestrzeni, jeśli istnieje ryzyko pogorszenia warunków pogodowych i wystąpienia opadów. To ważne także po ukończeniu prac – świeży mur powinien być chroniony nie tylko przed mrozem, ale również przed zawilgnięciem. W tym celu powinno stosować się odpowiednie osłony. Warto rozważyć także stosowanie nagrzewnic.

Related Posts

Zostaw komentarz