Projekty domów na wąską działkę

przez daniel
Wąska działka to kłopot? Niekoniecznie. Na takim terenie też da się wybudować wygodny dom i jeszcze zostanie miejsce na atrakcyjny ogród. Trzeba jednak uważnie wybierać plany – na co zwrócić uwagę?

Przepisowe odległości

W przypadku wąskich działek głównym problemem jest to, że muszą zostać dochowane odpowiednie odległości pomiędzy ścianą budynku a granicą działki – jeśli to ściana bez okien i drzwi, wystarczą 3 metry, ściana z oknami musi być oddalona o przynajmniej 4 m. Inaczej mówiąc, od szerokości posiadanej działki trzeba odjąć minimum 6 m i pod ten wymiar szukać projektu domu.

 

Długie, parterowe domy

Jeśli działka jest wąska, ale wjazd do niej znajduje się na tym dłuższym boku, dobrym rozwiązaniem są nowoczesne stodoły, których plany można znaleźć między innymi na projektyzwizja.pl. Mieszkalna stodoła jest właśnie długa i wąska, zazwyczaj o prostej bryle z dwuspadowym dachem.

Taka działka jest płytka, więc za domem nie będzie za wiele miejsca na ogród, ale można urządzić taras na tej krótszej elewacji, dzięki czemu z tyłu domu zostanie więcej przestrzeni pod zieleń. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy front działki wychodzi na południe bądź zachód, bo przez większą część dnia dom będzie dobrze nasłoneczniony.

 

Dwie kondygnacje

Skoro wąska działka uniemożliwia postawienie wygodnego, parterowego domu, warto zainteresować się budynkiem z użytkowym poddaszem. Frontowa elewacja jest węższa, ale różnica pomiędzy przodem a boczną ścianą nie jest tak wielka jak w przypadku stodoły, plan domu bardziej przypomina kwadrat. To dobra opcja, jeśli ze względów finansowych dom musi być wykańczany etapami – wystarczy na początek zaaranżować tylko dolną kondygnację, a mieszkalny strych urządzić nieco później.

Do łask wracają także „kostki”, czyli dwupiętrowe domy z płaskim dachem, ale w nowej, znacznie atrakcyjniejszej wersji. Łatwo znaleźć projekt, którego boczne ściany są gładkie, bez okien, dzięki czemu dom może być o dwa metry szerszy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na usytuowanie działki względem stron świata, tak by pomieszczenia mieszkalne były dobrze nasłonecznione.

 

Garaż jest w bryle domu albo w głębi działki – w tym drugim przypadku trzeba tak urządzić dojazd, aby nie szpeciło to ogrodu i nie przeszkadzało osobom, które w nim wypoczywają.

Related Posts

Zostaw komentarz