Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rozwiązanie na miarę XXI wieku

przez daniel

Mieszkańcy wsi i wielu małych miejscowości do tej pory nie posiadają kanalizacji. Stanowi to poważny problem nie tylko dla środowiska, ale również dla właścicieli nieruchomości i gospodarstw rolnych. W związku z nagminnym stosowaniem środków chemicznych w domostwach, do gruntu trafia wraz ze ściekami z nieszczelnych szamb ogromna ilość szkodliwych i trujących związków chemicznych, zagrażających środowisku i ludziom. Dlatego rząd naszego kraju promuje budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Ile trwa budowa domowej oczyszczalni?

Czas budowy uzależniony jest od rodzaju oczyszczalni, stosowanej technologii, wielkości osadnika – jedno-, dwu- lub trzykomorowe – zastosowanych materiałów (bardziej wytrzymałe wkopuje się głębiej), dojazdu, rodzaju producenta itd. Przykładowo – dla oczyszczalni drenażowej, która zalicza się do najpopularniejszych rozwiązań, czas wykonania kompleksowego zadania przez firmę wynosi od 8 do 10 godzin. Usługa ta obejmuje: wykonanie wykopu, montaż osadnika, podłączenie do istniejącej instalacji kanalizacyjnej, rozprowadzenie oczyszczonej wody i zniwelowanie terenu.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków są dziesięciokrotnie mniejsze niż szamba, ponieważ osadnik oczyszczalni opróżnia się raz na rok, natomiast szambo wymaga wywozu ścieków raz w miesiącu. Przy małym szambie, o pojemności 5 m sześciennych, inwestor zyskuje około 1500 złotych rocznie. Warto również zauważyć, że szambo wymaga ciągłej kontroli poziomu ścieków, aby „nie wybiło” zaś przydomowa oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa.

Czym kierować się przy zakupie oczyszczalni?

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju oczyszczalni należy wziąć pod uwagę, poza zasobnością portfela, rodzaj gleby, poziom wód gruntowych oraz wielkość działki i zakres robót instalacyjnych. Na stronie http://www.ekopol.pl oprócz oferty firmy można znaleźć także rodzaje oczyszczalni oraz szczegółowy opis zasady ich działania i montażu. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które proponują sprzedaż tańszych, przydomowych oczyszczalni ścieków przeznaczonych do własnego montażu. Warto jednak skorzystać z ofert kompleksowych, na które składa się nie tylko montaż, ale również doradztwo, projektowanie i pomoc w uzyskaniu dofinansowania od państwa. Usługi renomowanych firm, z długoletnią praktyką, są co prawda nieco bardziej kosztowne, ale gwarantują zastosowanie materiałów wysokiej jakości i nowoczesnej technologii. Ponadto przedsiębiorstwa dają gwarancję długoletniej, bezawaryjnej i skutecznej pracy instalacji.

Related Posts

Zostaw komentarz