Środki czystości na bazie sody – ekologia i zdrowie w Twoim domu

przez daniel

Dla większości z nas soda kojarzy się z białym proszkiem, który przydaje się w kuchni. Można go używać m.in. do wypieku ciast. Mało kto jednak wie, że istnieje wiele odmian sody, które mają doskonałe właściwości czyszczące, jednocześnie będąc całkowicie przyjaznymi dla środowiska i naszego zdrowia. Jedną z takich odmian jest węglan sodu, czyli soda kalcynowana. Jest to silna zasada alkaliczna wykorzystywana w ekologicznych środkach czyszczących, takich jak tabletki do zmywarki i proszki do prania. Po dodaniu jej do wody rozkłada się na kwas węglowy i wodorotlenek sodu, które posiadają właściwości dezynfekujące oraz zdolność do rozbijania tłuszczu i zmiękczania wody.

Wiem, w czym piorę, zmywam i czyszczę


Coraz więcej osób wyznaje zasadę „wiem, co jem”, sprawdzając skład kupowanych przez siebie produktów. Warto jednak rozwinąć to o kolejną definicję: „wiem, w czym piorę, zmywam i czyszczę”. Większość dostępnych na rynku komercyjnych proszków do prania i tabletek do zmywarki to nic innego, jak miks toksycznych substancji ropopochodnych. Znajdziemy tam między innymi polikarboksylany, czyli pochodne ropy naftowej, niszczące przyrodę fosforany oraz syntetyczne zapachy, które imitują „świeżość”. Wszystkie te składniki są nie tylko szkodliwe dla środowiska ale również dla naszego zdrowia. Część z nich pozostaje na naszych ubraniach oraz naczyniach. Mogą wywoływać alergie, powodować problemy skórne a nawet choroby nowotworowe.

Soda to odpowiedź na szkodliwą chemię


Zacznijmy od tego, że węglan sodu jest substancją naturalnie występującą w glebie i wodzie, w związku z czym nie jest nieszkodliwa zarówno dla roślin oraz zwierząt. Mimo, że ta stosowana do produkcji środków czystości powstaje w sposób syntetyczny jest powszechnie uznawana za przyjazną dla środowiska i ekologiczną. Praktycznie wszystkie światowe organizacje klasyfikujące produkty chemiczne uznały sodę za nieszkodliwą dla zdrowia. Nie zapominajmy również o tym, że najbardziej znany rodzaj sody, czyli wodorowęglan sodu jest produktem spożywczym. Wykorzystywana w praniu oraz zmywaniu soda kalcynowana to nic innego jak popularna soda oczyszczona, z tą różnicą, że jest ona poddana obróbce termicznej – możemy ja zrobić nawet samodzielnie w domu, umieszczając sodę oczyszczoną w piekarniku i podgrzewając do 200 stopni przez pół godziny. Powstała w ten sposób soda kalcynowana to naturalny środek piorący i odplamiający. Dodatkowo nie powoduje ona podrażnień skóry oraz uczuleń, dlatego jest często kupowana przez alergików oraz do prania ubranek dla małych dzieci.

Jest ekologicznie i zdrowo, jednak lepiej nie rób tego w domu


Mimo, że coraz więcej osób produkuje domowe proszki do prania we własnym zakresie nie zawsze jest to dobry pomysł. Soda kalcynowana zwana jest też węglanem sodu lekkim, nie bez powodu. W przeciwieństwie do sody oczyszczonej ma ona postać białego pyłu, który podczas jej przesypywania unosi się jak biały obłok. Mimo, że nie ma oficjalnych raportów, dotyczących szkodliwości wdychania oparów sody kalcynowanej, nie jest to najlepszym pomysłem. Jej opary są duszące i nie przyjemne, trzeba również pamiętać, że jest to silna zasada alkaiczna i lepiej, żeby nie przedostawała się do naszych pęcherzyków płucnych. Jedną z odmian sody, który jest często polecany do produkcji domowych proszków jest tzw boraks, czyli tetraboran lub czteroboranem sodu. Owszem – jest skuteczny w praniu i ekologiczny ale zdecydowanie nie jest obojętny dla zdrowia. Boraks równie może spowodować podrażnienie układu oddechowego, niekorzystnie wpływać na płodność oraz powodować zaburzenia rozwoju płodowego, dlatego nie zaleca się stosowania boraksu u kobiet w ciąży. Kolejną kwestią są dodatkowe składniki, trudniej dostępne, o których domowi amatorzy ekologicznego prania zapominają a mają one duże znaczenie np dla naszej pralki lub zmywarki.

Profesjonalne ekologiczne produkty na bazie sody


Wszystkie powyższe problemy rozwiązują ekologiczne środki czystości produkowane przez firmę John Econ. Proszki do prania nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i są poddawane procesowi granulacji. Dzięki temu zamiast pyłu mamy granulki, które nie unoszą się w powietrzu i nie ma obawy, że będziemy je wdychali. Dodatkowo proszki te zawierają składniki takie jak nadwęglan sodu (aktywny tlen), sole oraz metakrzemian sodu, które dbają nie tylko o nasze ubrania lecz także o żywotność naszej pralki i zmywarki. Oprócz proszków do prania wyróżnić można także ekologiczne tabletki do zmywarki John Econ, które są zupełnie inne, niż dostępne na rynku produkty. Mają one postać suchych kostek i nie są powlekane polimerową folią, która mimo, że jest rozpuszczalna w wodzie nadal w niej pozostaje nie będąc obojętną dla środowiska naturalnego.

Related Posts

Zostaw komentarz