Standardy w WC, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych

przez daniel
Standardy w WC, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne są wartościową częścią naszego społeczeństwa. Czasem tak prozaiczna czynność jak skorzystanie z toalety czy umycie rąk nie jest możliwe, jeśli łazienka nie jest odpowiednio przystosowana.

Na co dzień osoby niepełnosprawne korzystają z placówek użyteczności publicznej, edukacyjnych, handlowych, kulturalnych, gastronomicznych, hotelowych i oczywiście opieki zdrowotnej, jak większość z nas, jednak nie wszystkie z tych miejsc spełniają podstawowe wymogi.

Wymogi reguluje prawo…

Pomieszczenia bardzo często posiadają bariery uniemożliwiające korzystanie z nich. Właśnie dlatego, społeczeństwo i władze muszą zapewnić wsparcie i poczucia, co wzmacnia poczucie samodzielności i indywidualności, które ma olbrzymie znaczenie dla osoby niepełnosprawnej. Najważniejsze jest stworzenie warunków umożliwiających samodzielne funkcjonowanie, poprzez eliminację barier i zapewnienie komfortu, co umożliwia wykonywanie podstawowych czynności higienicznych, stąd tak ważnym pomieszczeniem jest toaleta.  Bardzo ważne są odpowiednie wysokości zamontowania poszczególnych elementów, aby np. bez problemu można było umyć ręce osobie siedzącej. Te same wytyczne dotyczą pozostałych akcesoriów, jak mydelniczka, apteczka czy gniazdka, suszarki elektryczne, kosze na odpady, jak również szczotka do czyszczenia WC.

Funkcjonalność

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi być zaprojektowana i wyposażona w sprzęty i elementy wystroju, umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach. Te elementy często mają inne wymiary, rodzaj wyprofilowania i są bardziej wytrzymałe na obciążenia. Istnieją przepisy regulujące kwestię tworzenia łazienki dla osób niepełnosprawnych, przepisy budowlane wyznaczają standardy prawne dla tworzenia bezpiecznych toalet.

Należy pamiętać o zapewnieniu dostatecznej ilości miejsca do manewrowania wózkiem, a więc podłoga musi być wykonana z antypoślizgowego materiału, oraz nie powinno być progu przy wejściu. Posadzka w łazience musi być bardzo wytrzymała na zginanie, łamanie i ścieranie, gdyż masa i nacisk kół wózka są sporym obciążeniem.  Istotne są także specjalne drzwi, które również nie posiadają one progów, a wysokość umiejscowienia klamki jest zgodna z wymaganiami. Wszystkie akcesoria, jak wygodne dozowniki mydła, bezdotykowe suszarki do rąk,  pojemniki na papier toaletowy oraz ręczniki papierowe powinny znajdować się na właściwej wysokości, a uchwyty muszą być wytrzymałe i odpowiednio wyprofilowane, a niewłaściwe rozmieszczenie mogą okazać się przeszkodą w korzystaniu z łazienki.  Musza być pewne i stabilne, nie może bowiem dojść do wyrwania ich ze ściany pod ciężarem osoby.

Related Posts

Zostaw komentarz