Szklarnia z poliwęglanu – przygotowanie na zimę

przez daniel
Szklarnia z poliwęglanu – przygotowanie na zimę

Szklarnia przygotowywana na zimę daje wiele powodów do radości. Przede wszystkim jest gotowa na przyjęcie nowych roślin, które można posadzić o tej porze roku, by cieszyć się wcześniejszą porą wzrostu. Jednak by tak się stało, szklarnię należy odpowiednio przygotować. Jak zacząć prace przygotowawcze?

Etap pierwszy: czyszczenie szklarni z poliwęglanu

Szklarnię z poliwęglanu należy w pierwszej kolejności oczyścić. Za takie prace warto się zabrać zanim jeszcze pojawią się przymrozki. Gdy uda się skutecznie usunąć zanieczyszczenia w postaci zabrudzeń, ziemi, czy pozostałych szczątek roślin, można się przekonać o tym, że gdy zaczną pojawiać się przymrozki, nie zauważy się tworzących się brył lodu.

Oczyszczona szklarnia z poliwęglanu to również gwarancja, że taka czynność, jak usuwanie śniegu, nie będzie stanowiła wielkiego wyzwania. Śnieg bowiem łatwo będzie spływać po powierzchni, która została wcześniej oczyszczona. Jest to bardzo ważne, by śnieg nie zalegał, ponieważ poliwęglan nie jest odporny na zbyt duże obciążenia, które taki opad może powodować. Zatem gdy tylko spadnie śnieg, warto wziąć się za odśnieżanie.

Etap drugi: dezynfekcja szklarni

Kolejnym krokiem w celu przygotowania szklarni z poliwęglanu na zimę, jest zastosowanie odpowiedniej dezynfekcji. W ten sposób udaje się pozbyć wszelkich szkodników. Najbardziej ekologiczną formą odkażania jest spalanie siarki – taki proces jest skuteczny, gdy przeprowadza się w temperaturze 20º C na powierzchnię do 100 metrów kwadratowych. W takich warunkach zużywa się blisko 2 kg siarki oraz około 40 g nadmanganianu potasu. Należy odkazić w ten sposób takie elementy, jak:

  • konstrukcję szklarni,
  • strukturę tuneli foliowych,
  • części deszczowni,
  • pozostałych urządzeń.

Taką dezynfekcję należy przeprowadzić zaraz po tym, gdy rośliny przestaną wegetować. Siarkę miesza się z nadmanganianem potasu, wykłada na specjalne, metalowe podstawy, rozkładając ją równomiernie na całej powierzchni, a następnie zapala. Powinna minąć doba, zanim przeprowadzi się wietrzenie szklarni. Po takim odkażeniu usuwa się także pozostałe resztki roślin.

Etap trzeci: oczyszczenie podłoża

W ziemi, która ma być gotowa na kolejne zasadzenia, nie powinno być pozostałych szczątków roślin ani owadów. By mieć pewność, że podłoże nie będzie ich zawierać, zwykle zdejmuje się wierzchnią warstwę gleby, czyli mniej więcej 7 cm. Kolejnym krokiem jest delikatne zruszenie ziemi i nawożenie. Na koniec warto jeszcze przykryć ziemię za pomocą słomy albo przeznaczonej do tego celu specjalnej agrowłókniny.

Related Posts

Zostaw komentarz