Wybór pościeli. Czy prześcieradło ma duże znaczenie?

przez daniel
Wybór pościeli. Czy prześcieradło ma duże znaczenie?

Zazwyczaj, gdy kupujemy nową pościel, największą wagę przywiązujemy do poszewek na pierzynę i poduszki. Bardzo często za to zakup prześcieradła zostawiamy na ostatnią chwilę, a nawet bierzemy najtańsze o pasującym rozmiarze. Zdecydowanie warto przywiązać większą wagę do tego produktu. Dlaczego? Przecież to prześcieradło ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, a do tego jego zadaniem jest ochrona materaca.

Przed czym chroni prześcieradło?

Ta lekka płachta materiału stanowi barierę między materacem a śpiącą osobą. Choćby dlatego powinna być starannie dobrana, aby miała cechy, których my jako użytkownik poszukujemy. Dlatego producenci pościeli oferują obecnie ten produkt wykonany z różnych rodzajów materiałów.

Prześcieradła mają wiele ważnych funkcji. Najczęściej używamy ich do przykrycia materaca przed ewentualnymi zabrudzeniami. Dzięki położeniu prześcieradła w materac wnika ograniczona ilość kurzu, a co za tym idzie roztoczy. Ponadto, jeśli jemy śniadania w łóżku i nakruszymy albo rozlejemy kawę, można szybko zdjąć prześcieradło i je wyprać. Istnieje szansa, że powstałe zanieczyszczenia zostaną tylko na tym materiale i nie wnikną w materac. Nie da się ukryć, że wypranie prześcieradła jest łatwiejsze niż pranie materaca.

Materac odgradzamy od ciała również ze względu na jego fakturę i wykonanie. Po prostu niektóre materace są wykończone szorstką tkaniną lub nie mają idealnie równiej powierzchni. Kładąc prześcieradło, zapewniamy sobie o wiele bardziej przyjemną w dotyku warstwę. Wiele prześcieradeł ma też właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, więc są bardziej bezpieczne w bezpośrednim kontakcie niż materac. Choć i o jego higienę musimy dbać regularnie, to o wiele trudniej jest go sprawnie wyczyścić.

Jakie prześcieradło wybrać

Materiał ma znaczenie

Tkanina lub dzianina, z jakiej wykonane jest prześcieradło, ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim wyznacza jego właściwości. Niektóre materiały są antyalergiczne, a inne wskazane dla osób z wrażliwą skórą. Także inne tkaniny wykorzystuje się do uszycia prześcieradła z gumką, a inne dla tradycyjnych prześcieradeł nawierzchniowych.

Do najpopularniejszych prześcieradeł można zaliczyć bawełniane prześcieradło z gumką, prześcieradło z frotte, z bardzo popularnej w Polsce kory oraz dzianiny jersey. Każde z nich zachowuje się inaczej i może mieć inną strukturę.

Bawełna to standardowy materiał, z którego można uszyć wszystko. Jednak w gatunkach, z których szyje się pościel na prowadzenie wysuwa się 100% bawełny i tak zwana satyna bawełniana. Czysta bawełna to piękny materiał, który jest przewiewny, ekologiczny i łatwy w pielęgnacji. Jednak satyna bawełniana daje nam uczucie luksusu. Zachowuje się jak bawełna, ale ma delikatny połysk niczym satyna. Do tego latem chłodzi niczym satyna i zapewnia cyrkulację powietrza. Nie jest też aż tak droga, jak satyna, a wygląda do złudzenia podobnie.

Z kolei jersey to dzianina często wykorzystywana do uszycia prześcieradła z gumką. Ta dzianina wykonana jest z połączenia bawełny i włókien syntetycznych, dzięki temu jest rozciągliwa, miękka, ale i trwała. Dlatego idealnie nadaje się na prześcieradło z gumką, które musi zachować elastyczność i sprężystość.

Zwłaszcza na chłodniejsze pory roku wybierane jest prześcieradło frotte. To również miękka tkanina, która wykonana jest z połączenia bawełny i poliestru. Choć najczęściej używamy jej zimą, to i latem dobrze się sprawdzi, ponieważ chłonie wilgoć, która może pojawić się na skórze od gorącej temperatury. I z tej tkaniny szuje się prześcieradła z gumką.

Co jest ważniejsze – poszewki czy prześcieradło?

Każdy pewnie z rozpędu odpowie, że wygląd łóżka tworzy pościel. Jednak, która jej część? Najczęściej widzimy ładne poszewki, które mogą komponować się z aranżacją sypialni. Prześcieradło nie jest aż tak dobrze widoczne, ale to nie znaczy, że można je pominąć.

Mając dopasowaną rozmiarami pościel, bardzo często okazuje się, że boki materaca się odkryte. Aby je zakryć, możemy kupić większą kapę, która zaścieli całe łóżko lub wybrać prześcieradło, które się będzie elegancko prezentowało. Prześcieradło narzutowe można wybrać w większym rozmiarze i podwinąć jego końce pod materac. Oczywiście można też wybrać prześcieradło z gumką, które zawsze utrzyma się na swoim miejscu i będzie wyglądało estetycznie.

Odpowiadając na to pytanie, można po prostu powiedzieć, że zarówno poszewki, jak i prześcieradło odgrywają tak samo istotną rolę. Mają być ładne, przyjemne w dotyku i praktyczne. Kupując komplet pościeli, musimy dopasować do swoich preferencji wszystkiego jego elementy.

Related Posts

Zostaw komentarz