ZADASZENIE TARASU – JAKIE WYBRAĆ? PRZEGLĄD PROPOZYCJI

przez daniel
zadaszenie-tarasu-salgat

Posiadanie tarasu wiąże się z wieloma korzyściami. Oprócz naturalnego przedłużenia powierzchni salonu otrzymujemy dodatkowe metry do wykorzystania wedle własnego uznania. Dobrze zaaranżowana przestrzeń zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Otoczenie piękna przyrody przydomowego ogrodu tworzy niepowtarzalny klimat i miejsce do wspólnych spotkań z rodziną i bliskimi. Nawet najstaranniej wykonany taras staje się jednak bezużyteczny, gdy na zewnątrz pada silny deszcz czy mocno operuje słońce. Niezbędne w tym przypadku staje się wyposażenie tarasu w zadaszenie. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów do budowy tego typu osłony. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale również praktyczne i funkcjonale, tak aby nasza przydomowa oaza posłużyła nam na długie lata.

ZADASZENIE TARASU – CZY WARTO?

Dobrze wykonane zadaszenie tarasów pozwala stworzyć urokliwą enklawę dającą ukojenie w słoneczne dni i podczas intensywnych opadów deszczu. Kapryśna pogoda nie zepsuje już nam planów dotyczących chociażby rozpalenia grilla i nie przerwie relaksu przy ulubionej książce. Chroni nie tylko nas samych, ale również meble wypoczynkowe i inne przedmioty znajdujące się pod nim. Zadaszenia tarasów to również osłona samej nawierzchni. Posiadając drewniany taras musimy bardziej o niego zadbać. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wilgoć i silne promieniowanie słoneczne prowadzą do degradacji drewna. Taras z dachem skutecznie ochroni deski zmniejszając konieczność częstej ich konserwacji. Gdy zamiast desek nawierzchnie tarasu stanowią posadzki kamienne bądź płytki, zadaszenie zapobiegnie ich nadmiernemu nagrzewaniu.

DOSTĘPNE FORMY ZADASZEŃ – PRZEGLĄD OPCJI

W zależności od potrzeb oraz możliwości możemy wybierać pośród różnych materiałów na pokrycie naszego zadaszenia. Zanim jednak to nastąpi warto zastanowić się nad samym jego stelażem. Zadaszenie drewniane tarasu będzie idealnie pasował do domów zachowanych w stylu starodawnym lub rustykalnym. Stalowe i aluminiowe zadaszenie sprawdzi się z kolei przy budynkach o nowoczesnej, prostej bryle, zachowanych w stylu minimalistycznym. Stelaż wykonany z aluminium jest lżejszy od drewna, a także bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aluminium dzięki nowoczesnej technologii produkcji jest materiałem niezwykle trwałym, wytrzymującym próbę czasu. Można go również pomalować na dowolny kolor z palety RAL. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko barwę pasującą do elewacji naszego budynku, ale również dodatkową ochronę przed utlenieniem. Po dokonaniu wyboru profili przychodzi kolej na pokrycie naszego zadaszenia. Jaki materiał najlepiej wybrać?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu stanowi alternatywę dla szkła, od którego jest lżejszy. Obecnie to jedna z najbardziej popularnych opcji, coraz chętniej wybierana prze inwestorów. Niewątpliwą zaletą poliwęglanu jest duża przepuszczalność świetlna, dzięki czemu przestrzeń pod konstrukcją nie jest zaciemniona. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy nie chcemy pozbawić się dostępu światła do salonu. W zależności od rodzaju poliwęglanu uzyskujemy dużą odporność na obciążenia i przy tym skuteczną ochronę przed nawałnicą czy gradem. Ze względu na dużą elastyczność jest bardzo łatwy w montażu na różnego typu konstrukcjach. Chociaż poliwęglan dobrze reaguje na zmiany temperatury, to niestety zdarza się, że pracuje pod wpływem ciepła, co w rezultacie może doprowadzić do jego trzeszczenia. Poliwęglan nie jest odporny na promieniowanie UV przez co po dłuższym okresie użytkowania jego powierzchnia może ulegać zniszczeniu, co przekłada się bezpośrednio na estetykę konstrukcji. Ze względu na rodzaj wyróżniamy poliwęglan lity bądź komorowy. Ta druga opcja jest o wiele tańsza. Poliwęglan komorowy posiada zagłębienia, w których może osadzać się brud. Należy pamiętać o stosownym zabezpieczeniu komór profilami zamykającymi oraz taśmami.

Żagiel na taras stał się ostatnio bardzo modny podobnie jak poziome rolety rzymskie czy też pasy materiału podwieszane na konstrukcji tarasowej lub też pod zadaszeniem. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również markizy elektryczne, które pozwalają na dowolną regulację dostępu promieniowania słonecznego. W przypadku markiz, żeby uniknąć posezonowego ściągania poszycia, warto zainwestować w modele kasetowe. Posiadają one kasetę, do której zwija się tkanina. Materiałowe zadaszenie nie musi być podatne na zabrudzenia. Współczesny rynek oferuje produkty najwyższej jakości, które przy użyciu nowoczesnej technologii oraz specjalnych preparatów pozwalają na uzyskanie produktów odpornych na wilgoć czy brud. Dzięki temu nasze markizy zachowują świeżość na dłużej.

Zadaszenie tarasu blachodachówką pozwala na bezpośrednie zacienienie tarasu oraz skuteczną ochronę przed deszczem. Prezentuje się estetycznie i jest rozwiązaniem ekonomicznym. W przypadku tego typu rozwiązania na konstrukcji drewnianej oprócz krokwi niezbędne może okazać się zastosowanie łat drewnianych, do których przytwierdza się blachę, a następnie podbitki na krokwie w celu ukrycia nieestetycznego spodu blachy. W przypadku wyboru tej opcji należy liczyć się z zaciemnieniem pomieszczeń sąsiadujących z tarasem oraz głośne dźwięki podczas uderzeń kropel deszczu o blachodachówkę.

Zadaszenie tarasu dachówką ceramiczną czy betonową tworzy przyjemny cień, który daje wytchnienie w upalne dni. W przypadku, gdy zastosujemy dachówkę taką samą jak na reszcie budynku uzyskamy spójną całość, która stworzy ciekawą stylistkę. W odróżnieniu do blachodachówki w tym wypadku konieczna będzie wytrzymała konstrukcja drewniana, co wpłynie na wzrost kosztu całej inwestycji.

Zadaszenie tarasu typu pergola, to coraz częściej spotykane rozwiązanie zarówno przy domach nowoczesnych, jak również tych klasycznych z elewacją ceglaną. Najczęściej wykonane są z drewna bądź z aluminium malowanego proszkowo. Mimo, że dodają budynkowi elegancji, to nie chronią przed deszczem, dlatego pod tego typu zadaszeniem można swobodnie odpoczywać jedynie przy bezdeszczowej pogodzie.

Zadaszenie szklane tarasu to jedno z najbardziej ponadczasowych rozwiązań, które nigdy nie wyjdzie z mody. Przeźroczyste tafle doskonale doświetlają wnętrza tarasu optycznie powiększając przestrzeń. Najlepiej będzie się prezentować przy minimalistycznych budynkach zachowanych w nowoczesnym stylu.

REKOMENDOWANA FORMA ZADASZENIA TARASU – CO POLECA SALGAT?

Konstrukcje aluminiowo-szklane to jedne z najtrwalszych rozwiązań, które z roku na rok zyskują coraz większą grupę zwolenników. Szklany dach na taras nadaje eleganckiego charakteru łącząc w sobie nie tylko walory estetyczne, ale również praktyczne. Do konstrukcji tego typu stosowane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. Składa się ono z dwóch tafli sklejonych specjalną folią PVB (poliwinylobutylową). W razie ewentualnego uszkodzenia, nie rozsypuje się ono na setki kawałków, a jedynie pęka pozostając przytwierdzone do folii. Do laminowania wykorzystywane jest również szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Swoją niezwykłą trwałość zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki, w którym ogrzewa się je do temperatury 600ºC, a następnie schładza zimnym powietrzem. Zadaszenie szklane tarasów posiada zintegrowany system odprowadzania wody, a gwarancje szczelności zapewnia uszczelka oraz klipsy domykające. Konstrukcja aluminiowa umożliwia zastosowanie wielu typów markiz dla jeszcze większej ochrony przeciwsłonecznej. Opcjonalnie można wybrać inny kolor szkła np. grafitowe bądź mleczne.

Innowacyjne rozwiązanie, jakim jest konstrukcja wykonana z aluminium i szkła pozwala stworzyć komfortowe miejsce wypoczynku z nielimitowanym dostępem do światła. Niezwykła trwałość poszczególny komponentów sprawia, że materiały stosowane na zadaszenie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i zachowują świeży wygląd na długie lata.

Related Posts

Zostaw komentarz