Zawsze modny styl skandynawski

przez daniel
Zawsze modny styl skandynawski

Styl skandynawski zagościł w polskich wnętrzach na stałe. Jest wciąż jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych sposobów na aranżacje wnętrz. Co jest w nim takiego wyjątkowego, że moda na mieszkania w stylu skandynawskim nie przemija?

Styl skandynawski – ogólna charakterystyka 

Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej i od wielu lat jest inspiracją dla projektantów i miłośników wnętrz. Charakteryzuje go przede wszystkim surowość, dzikość, funkcjonalność i, co ciekawe, przytulność. Ponadto cechuje się minimalizmem i prostotą formy, a skandynawskie meble to czysty pragmatyzm i wygoda. W pomieszczeniach dominują motywy nawiązujące do natury, jasne kolory, ergonomiczne kształty, wyraziste wzory i zróżnicowane tkaniny, które są o tyle ważne, że dzięki nim uzyskuje się efekt przytulności. 

Meble skandynawskie do salonu 

Salon to zwykle centralne pomieszczenie w domu, miejsce, w którym toczy się życie. Urządzenie salonu w stylu skandynawskim to gwarancja ponadczasowej funkcjonalności i dobrego samopoczucia wynikającego z pięknego wnętrza. W takich salonach najlepiej sprawdzą się meble o prostych formach, białe, ze wstawkami z naturalnego drewna. Kanapa oraz fotele w stylu skandynawskim powinny być przede wszystkim  wygodne i komfortowe, a ich bryła powinna być jak najprostsza. Aby odznaczały się od jasnych ścian, dobrze wybrać takie w wyrazistych kolorach – żółcienie, turkusy, zielenie. Kanapy dobrze „przyozdobić” poduszkami z wyrazistymi wzorami oraz pledami z naturalnych tkanin. Białe meble i jasne wnętrza świetnie ożywią także ekspresyjne, kolorowe dodatki. Z tymi nie należy jednak przesadzać, łącząc ich funkcjonalność z funkcją dekoracyjną. 

Sprawdź pełną ofertę mebli skandynawskich w sklepie internetowym zona-design.pl

Kuchnia i jadalna w stylu skandynawskim 

Jadalnia i kuchnia to pomieszczenia, w których wyjątkowo dobrze sprawdzi się styl skandynawski wraz ze swoją funkcjonalnością. Najważniejszymi elementami jadalni są oczywiście stół i krzesła. To one będą przede wszystkim definiować styl pomieszczenia. Stół w stylu skandynawskim zwykle wykonany jest z litego drewna, a krzesła stanowią jego dekorację. Powinny jednak być przede wszystkim wygodne. Jadalnię dobrze ozdobić ciekawymi lampami w kontrastowych kolorach oraz roślinami, który podkreślą silny związek stylu z naturą. Elementów w kontrastowych barwach nie powinno być jednak za dużo.  

Kuchnia natomiast to już czysty synonim funkcjonalności i minimalizmu. Tu meble mogą mieć kolory dowolne. Zwrócić należy jednak uwagę na ich prosty kształt i komfort użytkowania. Kuchnia w stylu skandynawskim to proste formy i przede wszystkim drewniane blaty. Podłogi również mogą być drewniane lub wyłożone płytkami w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Ważne jest, aby tekstury ścian oraz podłóg dobierać do frontów kuchennych mebli, mając na uwadze minimalizm tego stylu. Wszelkie dodatki w kuchni powinny być nieliczne i dobrane konsekwentnie oraz powinny łączyć w sobie funkcje dekoracyjne oraz użytkowe. Jednym z ważnych elementów kuchni w stylu skandynawskim są także ekonomiczne sprzęty. To wszystko razem sprawia, że moda na tego typu wnętrza nie przemija. 

Related Posts

Zostaw komentarz