Jaki kolor wybrać do ogrodu – Pomysły na kolory mebli w ogrodzie 2020

przez daniel

Przy projektowaniu ogrodu warto przemyśleć jego aranżację pod kątem zestawień kolorystycznych. Każdy kolor m przyporządkowane znaczenie i w ściśle określony sposób wpływa na nasze samopoczucie. Aranżacje ogrodów ze względu na dominujący kolor podzielić możemy na monochromatyczne (wykorzystujące tylko jedną dominującą barwę i jej odcienie) oraz powszechnie spotykane ogrody wielobarwne (składające się z 2-3 kolorów wiodących). Dbałość o kolory dotyczyć powinna nie tylko rabat kwiatowych, ale również i poszczególnych elementów małej architektury, ogrodzeń oraz budynków. W jaki sposób dobrać rośliny, by tworzyły harmonijną kompozycję kolorystyczną?


Kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie mają ogromne znaczenie – odpowiednio dobierając rośliny kreujemy jego nastrój. Kolorem kwiatów czy liści możemy również korygować przestrzeń. Nie ma złych czy dobrych połączeń, natura dopuszcza wszelkie zestawienia kolorystyczne. Kolory w ogrodzie różnie wpływają na nasze samopoczucie. Ciepłe, czyli odcienie żółtego, pomarańcze i czerwienie pobudzają nasz organizm i poprawiają nam nastrój. Sprawiają również, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się nieco cieplejsze. Barwy zimne, czyli odmiany niebieskości, zieleni i fioletów, jak i również biele oraz szarości dają ukojenie i łagodzą emocje. Powiększają one optycznie przestrzeń i chłodzą. O naszej zdolności postrzegania i odbierania barw decyduje ich intensywność i nasycenie. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji należy kierować się osobistymi doświadczeniami. To, co jednemu z nas daje poczucie bezpieczeństwa i odprężenia, dla innego może być przytłaczające i budzące niepokój, co jednych uspokaja, innych wprowadza w melancholię. Czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy tworzą w ogrodzie ekspresyjną kompozycję pełną radości. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami barwy żółtej tworzy kompozycję bardzo atrakcyjną i wyciszoną. Ożywi ją jednak dodatek purpury. Połączenie jasno- i ciemnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, czasami jednak może być również odbierane jako dość smutne. Rozweseli je odrobina pomarańczu i żółci. Najbardziej jednak uniwersalna jest barwa biała, która doskonale podkreśla inne kolory i wprowadza w aranżację spokój.

Łączenie kolorów kwiatów i liści

Tworząc kompozycje ogrodowe, wybierać można nie tylko rośliny, które kwitną w jednej tonacji, ale również i o odpowiednio zabarwionych liściach, albo takie, które nie kwitną, tylko różnią się wyłącznie nasyceniem i odcieniami zieleni. W tym przypadku należy jednak zwrócić baczniejszą uwagę na to, że nadmiar jednakowych bodźców może stać się monotonny, a atrakcyjności monochromatycznej kompozycji może zagrozić nuda. By do takiej sytuacji nie dopuścić, warto w kompozycję wprowadzić odrobinę kontrastu. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie lub też mała architektura – ławka, brama czy drobne elementy, takie jak np. ceramiczne pojemniki, kule lub rzeźby. Wszystko zależy tylko od naszej kreatywności, wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.

Related Posts

Zostaw komentarz