Dom o powierzchni 150m2 – jakie są koszty ogrzewania pelletem?

przez daniel

Praktycznie każdego roku ceny za ogrzewanie naszego domu rosną. Jest to przyczyną sytuacji nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Z jakiego materiały warto skorzystać, aby nie tylko był nieuciążliwy dla środowiska, ale również dla naszej kieszeni? Zdecydowanie warto pomyśleć o pellecie! Jest to jedno z najmłodszych paliw, które charakteryzuje się nie tylko bardzo wysoką skutecznością w ogrzewaniu, ale również niskimi kosztami w eksploatacji.

Koszty montażu kotła na pellet?

Na sumaryczny koszt montażu kotła na pellet (Poznań)składają się dwie składowe: koszt pieca + koszt jego montażu. Jaka jest rynkowa cena pieca na pellet? Są one bardzo zróżnicowane, ale najczęściej są uznawane widełki 5000 – 10000 zł. Do tego należy doliczyć koszt zamontowania takiego pieca, który może wynieść 1500 – 2000 zł. W przypadku samego montażu oraz pierwszego rozpalenia warto wynająć do tego autoryzowany serwis, który rozwiąże wszystkie potencjalne problemy. Montując piec na pellet samodzielnie musimy liczyć się z tym, że błędy, które popełnimy przy montażu, mogą się negatywnie odbić na naszym portfelu w dłuższej perspektywie czasu.

Zalety ogrzewania pelletem

Ogrzewanie pelletem to kilka niepodważalnych zalet. Są nimi:

• brak substancji szkodliwych – podczas spalania pelletu do atmosfery nie wydzielają się dwutlenki siarki oraz azotu. Nie ma zatem obaw, że pellet będzie szkodliwy dla środowiska oraz naszych domowników;

• oszczędność – szacuje się, że dla domu o powierzchni 150m2 wystarczy 2,25 tony pelletu na jego pełne ogrzanie w ciągu roku;

• wydajność energetyczna – pellet charakteryzuje się bardzo niskim poziomem wilgotności, co sprawia, że jest on wysokoenergetycznym źródłem opału;

• certyfikacja – profesjonalne pellety posiadają certyfikaty wysokiej jakości i tylko takie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie.

Kocioł na pellet – jaki wybrać?

Najważniejszą kwestią przy zakupie kotła pelletowego jest to, aby był on dedykowany właśnie temu rodzajowi opału. Bardzo dużo osób kupuje kotły wielopaliwowe, które mimo możliwości ogrzewania wieloma źródłami opału (pellet, ekogroszek, drewno), nie są tak skuteczne. Ponadto zawsze powinniśmy wybierać kotły, które posiadają poniższe funkcjonalności:

• automatyczne czyszczenie paleniska;

• automatycznie czyszczenie wymiennika;

• modulacja spalania;

• system kontroli spalania.

Rzecz jasna należy pamiętać, że kocioł pelletowy potrzebuje również cyklicznych serwisów, które będą miały za zadanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w działaniu pieca. Najlepiej robić to co roku tuż przed okresem grzewczym, ponieważ piec nie posiada wtedy świeżych śladów użytkowania i łatwiej można zauważyć potencjalne problemy.

Pellet – koszty ogrzewania domu 150m2

Wysokiej jakości pellet kupimy już od 570 zł za jedną tonę. Szacując, że dla domu o powierzchni 150m2 będziemy potrzebowali ok. 2,25 tony na sezon, koszt sumaryczny może wynieść ok. 1300 zł. Nie są to duże koszty, które z pewnością zwrócą się pod postacią wysokiej jakości ogrzewania, ale również braku szkodliwości dla nas oraz środowiska. Jest to główny powód, dla którego ludzie coraz częściej decydują się na stawianie kotłów pelletowych. Warto zatem jeszcze raz przeanalizować tę kwestię.

Pellet już za kilka lat może stać się jednym z naszym głównych paliw, którym będzie ogrzewali nasze domy. Gdzie kupować pellet? Zdecydowanie zakupy warto w profesjonalnym sklepie jak https://www.mbwesolek.pl/w którym nie tylko kupimy wysokiej jakości materiały, ale również będziemy mogli liczyć na profesjonalne doradztwo.

Related Posts

Zostaw komentarz