Jak urządzić kuchnię – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel

Co jest najważniejsze w funkcjonalnej kuchni? Zanim przystąpisz do projektowania, rozważ swoje potrzeby. Jak chcesz urządzić swoją kuchnię? Czy jest duża, czy należy raczej do tych mniejszych? Jaki styl wnętrzarski Ci się podoba?


Jak urządzić kuchnię – praktyczne porady

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do zaprojektowania. Niewiele osób wie, jak zaprojektować kuchnię w taki sposób, by była funkcjonalna i przytulna, a przygotowywanie posiłków było wygodnie i dobrze rozplanowane. Pamiętaj, że czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Otrzymasz wtedy już na etapie projektu wizualizację swojej kuchni i i od razu będziesz wiedzieć, czy dana kuchnia odpowiada Twoim wymaganiom. Jeśli jednak chcesz urządzić swoją kuchnię samodzielnie, zwróć uwagę na właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody i gniazdek z prądem. Zaplanuj również dodatkowe gniazda na sprzęty takie jak lodówka, piekarnik czy robot planetarny. Zdecyduj, czy wolisz sprzęt AGD do zabudowy, czy też ten wolnostojący. Zaplanuj również ich wygodne rozmieszczenie. Pamiętaj o wymiarach funkcjonalnych w kuchni, które pozwolą na jej bezpieczne i wygodne użytkowanie. Wybierz kolor frontów, ścian oraz podłóg. Pomyśl również o zaplanowaniu zabudowy i przemyśl, czy chcesz posiadać w kuchni miejsce do jedzenia posiłków. Postaraj się też zadbać o dobre oświetlenie. Gdy tworzysz aranżację kuchni, pomyśl o tym, czy wolisz pomieszczenie zamknięte, czy otwarte. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno swoje zalety, jak i wady, które należy rozważyć i uwzględnić. Rozważając projekt kuchni zamkniętej, nie musisz martwić się o zapachy gotowanych potraw unoszące się po całym mieszkaniu, nie będą Ci również przeszkadzać dźwięki pracujących sprzętów. Ten typ kuchni jest zdecydowanie łatwiejszy do aranżacji. Jeżeli zaś stajesz przed zadaniem urządzenia kuchni małej, zdecydowanie postaw na otwarte pomieszczenie. Taka kuchnia ma swoje zalety – dzięki odpowiedniej aranżacji pomieszczenie wygląda o wiele bardziej przestronnie, a Ty podczas wizyt gości przez cały czas będziesz uczestniczyć w ich rozmowie.


Modne rozwiązania

Jasne barwy, neutralne tła z ciekawymi akcentami kolorystycznymi i minimalizm to obecnie najchętniej wybierane propozycje podczas urządzania kuchni. Bardzo dużą popularnością cieszą się również tapety i szkło montowane nad blatem kuchennym, które stanowią ciekawa alternatywę dla tradycyjnych kafelków. Dosyć często korzysta się również z cegły albo betonu architektonicznego. W każdym z dostępnych stylów aranżacje kuchni starają się dążyć do maksymalnego uproszczenia form. Ma to na celu ułatwienie sprzątania tego pomieszczenia.


Ergonomia i funkcjonalność

jeżeli nie zapoznamy się z pewnymi wskazówkami, urządzanie kuchni może okazać się dość karkołomnym zadaniem. Podczas aranżacji wnętrza powinniśmy zadbać o funkcjonalne rozmieszczenie urządzeń. Należy skupić się przede wszystkim na ciągu roboczym i odpowiednich odległościach pomiędzy sprzętami kuchennymi. Właściwie zaprojektowany ciąg roboczy przedstawia się następująco:

• lodówka
• blat kuchenny o szerokości minimum 30 cm
• zlew
• ponownie blat kuchenny
• kuchenka
• ostatni kawałek blatu

Należy również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu akcesoriów kuchennych w szafkach i szufladach.

Related Posts

Zostaw komentarz