Jak urządzić ogród – Aranżacje | Pomysły | Inspiracje | Wskazówki | 2020

przez daniel

Ogród jest wizytówką naszej posesji. Ładna aranżacja kawałka placu przed domem często wymaga naprawdę dobrego projektu. Ogród przed domem powinien być funkcjonalny, dlatego często już na etapie projektowania oprócz roślin uwzględnić trzeba wejście do domu, ścieżki, wiatę czy też śmietnik. Nawet na maleńkim skrawku terenu powstać może interesujący ogródek, który jako efektowna ozdoba posesji będzie cieszyć nasze oko przez okrągły rok. Kluczem do sukcesu jest zawsze wybór mało wymagających gatunków.


Jakie rośliny posadzić?

Aranżując teren przed domem warto posadzić drzewa iglaste, liściaste, krzewy oraz byliny. Nawet na małym terenie znaleźć się może drzewo. Należy wybrać gatunek czy odmianę, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Mogą to być na przykład klon zwyczajny „Golden Globe”, judaszowiec kanadyjski, grab pospolity „Pendula”, judaszowiec kanadyjski, sumak octowiec, wiele odmian ozdobnych jabłoni, wiśni czy magnolii. Doskonale sprawdzą się również drzewa płaczące. Zamiast trawnika, w ogrodzie posadzić można łatwe w uprawie, niskie płożące krzewy i krzewinki, takie jak jałowce, irgi, dereń kanadyjski, suchodrzew chiński i barwinek pospolity.

Rośliny do zacienionego ogrodu

Do ogrodu przed domem warto rozważyć również wybór bylin. Byliny okrywowe, takie jak macierzanki, gajowiec żółty czy czyściec wełnisty, można posadzić pomiędzy krzewami. Z czasem wypełnią naszą rabatę kobiercem i dzięki temu nie trzeba będzie jej odchwaszczać. Nadmiernemu wzrostowi chwastów zapobiegnie również odpowiednia warstwa ściółki, do której zastosować możemy np. korę.


Aranżacja ogrodu przed domu

Podstawą aranżacji ogródka przed domem mogą stać się iglaki. Ich wymagania są dość proste do zaspokojenia. Większości z nich wystarczy słoneczne miejsce i przeciętna, średnio wilgotna ziemia ogrodowa, choć istnieją i gatunki takie, które doskonale mają się nawet na ziemi piaszczystej i suchej. W Waszym projekcie nie powinno zabraknąć również krzewów o przebarwiających się liściach. Ich obecność zwiększy dynamikę kompozycji, gdyż gwarantuje stałą zmianę kolorystyki w ogrodzie praktycznie przez cały rok. Roślinami niezawodnymi w przydomowych ogródkach są berberysy i tawuły, bo przy swoich niewielkich wymaganiach odznaczają się ogromną różnorodnością kolorów i form. Sprawdzonymi gatunkami do ogródka przed domem są również kwitnące przez całe lato pięciorniki krzewiaste oraz pęcherznice kalinolistne, które doskonale radzą sobie nawet na słabym podłożu i bardzo dobrze znoszą suszę. Frontowa część działki z ogrodem to również dobre miejsce dla irgi. Jest to płożący niski krzew o drobnych błyszczących liściach, bardzo tolerancyjny, jeżeli chodzi o warunki wzrostu. Irgi posadzić można zamiast trawnika. Aranżację z krzewów uzupełnić możemy bylinami. W tym celu najlepiej użyć o ozdobnych liściach. Ich uroda jest o wiele trwalsza – byliny o pięknych kwiatach wyglądają pięknie w momencie kwitnienia, ale później ich pędy zasychają i rośliny nie prezentują się zbyt dobrze. Wiele gatunków należy co parę lat odmładzać, co jest ich niewątpliwą wadą. Tej wady nie posiadają liliowce – byliny długowieczne, które mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Należą do nich również trawy ozdobne. Wysokie trawy w zestawieniu z niskimi krzewami wyglądają doskonale. Innymi roślinami o ozdobnych liściach, które sprawdzą się w ogródku przed domem, są funkie oraz żurawki.

Related Posts

Zostaw komentarz