Jak wybrać koła do ogrodowej kosiarki?

przez daniel
Jak wybrać koła do ogrodowej kosiarki?

To jeden z tych sprzętów, bez którego bardzo trudno byłoby zadbać o przydomowy ogród – albo przynajmniej o trawnik, który jest wizytówką niemal każdej prywatnej posesji. Kosiarka to urządzenie, które pomaga przede wszystkim uporządkować zieleń – czyli przyciąć zbyt długie rośliny albo pozbyć się chwastów, których nie chce się tam widzieć. Ale regularne przycinanie sprawia też, że źdźbła trawy są pobudzane do szybszego i bardziej bujnego wzrostu. Właśnie dlatego kosiarka jest na liście dość pilnych zakupów wszystkich właścicieli różnego rodzaju posesji. A niekiedy do tej listy dołączają pewne akcesoria, niezbędne kosiarce do prawidłowego albo sprawniejszego funkcjonowania.

Koła do ogrodowej kosiarki – jak je znaleźć?

Sama kosiarka to dość ciężkie urządzenie: złożone z wielu komponentów, wśród których znajdują się i ostre noże, i mechanizmy wprawiające je w ruch, w tym cały silnik. Żeby taki sprzęt poruszał się swobodnie po pielęgnowanym trawniku, musi mieć dwie pary kółek, na których będzie się pewnie i stabilnie toczyć przed siebie (a w razie potrzeby też do tyłu). Kółka do kosiarki to jej bardzo ważny element – i zdarzają się sytuacje, gdy trzeba je dokupić.

Po takie zakupy trzeba się wybrać do sklepu, który sprzedaje różnego rodzaju koła i kółka – albo też zorientować się w ofercie producenta takich części. Takie poszukiwania trzeba prowadzić w dziale z kołami tworzywowo-gumowymi – ponieważ piasta koła do kosiarki jest wykonywana z tworzywa sztucznego, zazwyczaj z polipropylenu, ale całą powierzchnię toczną musi pokrywać jeszcze gumowa opona. To wszystko konieczne – zważywszy na to, w jakich warunkach musi pracować każda kosiarka. Polipropylen jest mocny i trwały, wytrzyma niespodziewane uderzenia, nie zaszkodzi mu ani wilgotne podłoże, ani wahania temperatury. Natomiast gumowa opona to konieczność dla kółek, które muszą jeździć wśród ziemi, błota i roślin.

To wszystko pewniki, ale wybierając koła do ogrodowej kosiarki, trzeba zmierzyć się jeszcze z pewnym ważnym dylematem. I tu wybór zależy już wyłącznie od upodobań i potrzeb ogrodnika. Współcześnie produkowane koła do kosiarek dzielą się bowiem na dwa zasadnicze rodzaje: takie, które mają łożyska kulkowe i takie, które ich nie mają. Każdy, kto w choć minimalnym stopniu zna się na mechanice, wie że łożysko kulkowe to obietnica lepszego toczenia się koła – i również tego, że będzie służyło nieco dłużej, bo będzie się wolniej zużywać. A z drugiej strony, łożysko ślizgowe to dobry wybór dla każdego, kto chce żeby koła stawiały trochę większy opór.

Related Posts

Zostaw komentarz