Ogródek na parapecie

przez daniel
Ogródek na parapecie

Ogródek na parapecie to cudowne rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć świeże warzywa i zioła pod ręką. Będą z pewnością dużo smaczniejsze i zdrowsze od tych kupionych w sklepie, a ustawione kolorowe doniczki na parapecie, będą piękną dekoracją i ozdobą kuchenną. Na parapetach możemy uprawiać bazylię, mięte, oregano, cząber, rozmaryn, tymianek, szczypior , pietruszkę, rzeżuchę, kiełki. Marzec jest bardzo dobrym momentem na wysianie nasion ziół, ale możesz też kupić już gotowe sadzonki, tylko zakupu dokonaj w sklepie ogrodniczym, wtedy masz pewność w jakich warunkach były hodowane. Przed zakupem zobacz czy pod spodem liści nie ma rdzawych plamek lub białego nalotu. Gotowe sadzonki   przesadź do większych doniczek.

Uprawiając zioła samodzielnie mamy pewność, że uzyskane w ten sposób rośliny są zdrowe. Nasiona ziół wysiewa się najpierw do niewielkich pojemników. Gdy siewki podrosną, po ok 2 tygodniach przesadź je do docelowych, większych doniczek. Większe zioła uprawiane w domu posadź w oddzielnych doniczkach, gdyż ich korzenie zajmują sporo miejsca.

Ważne jest ustawienie doniczek na nasłonecznionym parapecie, w cieniu zioła gorzej rosną i będą mniej aromatyczne. Najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20°C. Doniczki powinny mieć w dnie otwory, ponieważ zioła są bardziej wrażliwe na nadmiar wody, niż na jej braki. Na dnie każdej doniczki z ziołami umieść warstwę drenażową z drobnych kamyków lub keramzytu. Zioła lubią dobrze spulchnioną i wilgotną glebę. Idealnym podłożem jest żyzna ziemia ogrodowa z dodatkiem próchnicy. Zioła najlepiej podlewaj wodą o temperaturze pokojowej, lodowata kranówka im nie służy. Regularne przycinanie ziół pobudza je do obfitszego wzrostu, jest więc konieczne.

Ogródek na parapecie

Świeży szczypior lub natkę wyhodujemy z  cebulki i korzenia pietruszki.

Doniczki wypełniamy ziemią ogrodniczą przeznaczoną do wysiewu warzyw, a następnie umieszczamy w niej cebule. Najlepiej wybrać cebulki, które już zaczęły się zielenić. Korzeń pietruszki, który wypuszcza już listki, umieścić w całości w pojemniku, powinien wystawać około 1 cm nad powierzchnię ziemi.

A poniżej pomysł na szczypiorek 😉

Jeżeli chcesz mieć świeżą dostawę ziół w okresie zimowym, nasiona wysiej w lipcu lub sierpniu. Smacznego ! Powodzenia !!!

Related Posts

Zostaw komentarz