Renowacja i impregnacja tarasu drewnianego po zimie – poradnik praktyczny

przez daniel
Renowacja i impregnacja tarasu drewnianego po zimie - poradnik praktyczny

Gdy zima dobiega końca, a pogoda zaczyna pozwalać na swobodne i komfortowe wychodzenie na zewnątrz, warto przypomnieć sobie o naszym tarasie. Taras, jako główna, letnia lub wiosenna część domu, będzie odtąd do późnej jesieni często wykorzystywany. Warto zadbać o jego zdrowy wygląd. Po zimie, na drewnianym tarasie możemy zastać bardzo nieładny bałagan. Brud, piasek, grzyb pleśń – to wszystko należy uprzątnąć i zabezpieczyć tarasowe drewno przed powrotem do tego niepożądanego stanu.

Co zrobić, aby nasz taras odzyskał swoją dawną świetność po zimie? Należy go dokładnie wysprzątać, ale przede wszystkim wykonać olejowanie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Może i łatwe, jeśli użyjemy pierwszego-lepszego środka i sposobu impregnacji. Warto przygotować się merytorycznie do takiej pracy. Przecież to wszystko dla dobra naszego tarasu!

Zaczynamy renowację tarasu

Od czego należy zacząć? Oczywiście od zrobienia porządku z brudem, który naszedł na taras w ciągu zimnych miesięcy. Możemy to zrobić na różne sposoby, jednak oby było to zrobione staranie i bez wymówek! Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Wystarczy wiadro ciepłej wody, szczotka oraz sumienna i cierpliwa osoba, która się tym zajmie. Czasem mogą też być potrzebne specjalne środki. Ten sposób jest mozolny, ale przynosi najlepsze efekty. Dla nieco bardziej leniwych osób, jest też możliwość użycia tzw. „kerszera” – myjki ciśnieniowej – którym z dużą siłą zmieciemy brud z powierzchni tarasu. Wszystko zależy jednak od stanu tarasu i czy dotąd o niego dbano, czy raczej pozostawiono go w rękach Matki Natury.

W tej sprawie kluczowym aspektem jest to, czy taras był do tej pory czyszczony i olejowany dwa razy w roku. Jeśli tak, to doprowadzenie go do stanu sprzed zimy nie będzie dla nas stanowiło większego wysiłku. Jeżeli jednak osiedliśmy na laurach, a nasz taras zaczyna przypominać las, z którego się wywodzi, to zupełnie inna sprawa. W tym wypadku, myjka ciśnieniowa może nie wystarczyć. Będziemy musieli zmusić się i wyszorować taras ręcznie. Dokładnie poradzić sobie z każdym brudem, pleśnią i grzybem, z jakimi myjka ciśnieniowa mogłaby sobie nie poradzić. Pozostawione resztki pleśni mogą się rozprzestrzenić lub zmarnować cały wysiłek przy późniejszej impregnacji.

Do wyczyszczenia tarasu mogą być niezbędne specjalnie przeznaczone do tego środki. W zasadzie, to powinno to zaoszczędzić nam trochę czasu, który poświęcilibyśmy na oczyszczanie desek samą wodą. Jeśli deski w którymś miejscu są uszkodzone lub utraciły swoją gładkość, może być konieczne delikatne wyszlifowanie ich powierzchni za pomocą papieru ściernego. Taki zabieg pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa nieprzyjemnych doznań dla stóp (np. wbita drzazga). Jednakże, nie jest to konieczne, jeżeli tarasowe drewno zachowało oryginalny kształt i nie ma w nim ubytków.

Warto jeszcze wspomnieć, że w dłuższym okresie drewno ulega patynowaniu. Nabiera wtedy zimnego i nieprzyjemnego, szarego koloru. Mimo iż jest to coraz bardziej pożądany i modny kolor, to warto wiedzieć jak się go pozbyć, jeśli jednak nie przypadnie nam do gustu. Przed wykonaniem olejowania można użyć preparatów odszarzających, które usuną nieprzyjemny kolor. Jeżeli drewno odmawia posłuszeństwa i nie reaguje na starania przywrócenia mu dawnej barwy, być może opłaca się rozważyć wymianę tarasowego parkietu. Więcej o rodzajach drewna można przeczytać tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tarasy-kompozytowe-ceny-rodzaje-desek-kompozytowych-na-co-zwrocic-uwage/

Właściwa renowacja tarasu – olejowanie

Przed rozpoczęciem prac impregnacyjnych, należy określić czy warunki atmosferyczne pozwalają na taki zabieg. Olejowanie powinno odbywać się najlepiej w suchy, słoneczny, a także bezwietrzny dzień. Następnym punktem jest błaha, aczkolwiek ważna kwestia. Mianowicie, czy rodzaj drewna, które zostało wykorzystane na tarasie w ogóle wymaga konserwacji impregnatem do drewna. Na przykład, drewno termiczne („thermo drewno”) lub egzotyczne odmiany drewna są odporne na zmiany atmosferyczne i nie wymagają impregnacji. Chociaż – jeżeli się chce to jak najbardziej – można.

Jeśli drewno jednak potrzebuje stosownej konserwacji, możemy przejść dalej. Stwierdzenie, jaki rodzaj drewna spoczywa na naszym tarasie, może nam pomóc również w doborze środków konserwujących. Nie może to być byle jaki środek do byle jakiego rodzaju drewna. Istnieją różne rodzaje olejów – np. o różnych stopniach pigmentacji lub bezbarwne.

Kolejnym etapem jest wybór impregnatu do drewna. Środka, który zapewni naszemu tarasowi gładką powierzchnię i miły dla oka kolor. Zależnie od typu drewna, będzie do olej bezbarwny lub kompatybilny z barwą desek na naszym tarasie, w którego wyborze musimy zwrócić uwagę na stopień pigmentacji. Aby wybrać najlepszy impregnat dla naszego tarasu, warto zajrzeć tutaj: https://kb.pl/porady/wybieramy-najlepszy-impregnat-do-drewna/ 

Impregnacja powinna być przeprowadzona za pomocą pędzla, ruchem wcierającym. Tarasowe deski mogą wymagać nałożenia wielu warstw impregnatu. Dobrze jest pamiętać o zasadzie: „jakość, nie ilość”. Lepiej nałożyć kilka cieńszych warstw niż jedną grubą. Przed nałożeniem kolejnej warstwy impregnatu trzeba sprawdzić, czy poprzednia warstwa zdążyła już wyschnąć. Po wykonaniu impregnacji możemy cieszyć się odnowionym tarasem. Warto zapamiętać, że podobną impregnację należy wykonywać nie raz, ale dwa razy w roku – wiosną i na jesieni.

Related Posts

Zostaw komentarz